Flash News

POLITIKOFF

Festivali i Kanës hapet me një mesazh nga Zelenskyy: A do të heshtë kinemaja apo do të flasë?

Festivali i Kanës hapet me një mesazh nga Zelenskyy: A do të

Festivali i 75-të i Filmit në Kanë ka përjashtuar të gjithë pjesëmarrësit rusë, përveç regjisorit disident Kirill Serebrennikov.

Të japësh magjepsje dhe të jesh ende politik: kështu ka qenë gjithmonë pretendimi i festivalit më të rëndësishëm evropian të filmit në Kanë.

Në kohë lufte në Evropë, një i ftuar special u bëri thirrje kineastëve dhe aktorëve në natën e hapjes së Festivalit të 75-të të Filmit në Kanë për të kujtuar kontributet e tyre të kaluara të mediumit në kohë të trazuara. Mesazhi i regjistruar paraprakisht nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy mori një ovacion të fortë.

"A do të heshtë kinemaja apo do të flasë? Nëse ka një diktator, nëse ka një luftë për liri, përsëri gjithçka varet nga uniteti ynë. A mund të qëndrojë kinemaja jashtë këtij uniteti?" tha Zelenskyy.

Udhëheqësi ukrainas i bëri thirrje një brezi të ri kineastësh që të përballeshin me diktatorët, ndërsa Charlie Chaplin tallte Adolf Hitlerin në "Diktatori i Madh" në 1940.

"Ne kemi nevojë për një Chaplin të ri për të provuar sot se kinemaja nuk është e heshtur," tha ai.

Këtë vit, Festivali i Filmit në Kanë nuk po pret asnjë delegacion zyrtar rus. Megjithatë, drejtori artistik Thierry Fremaux kishte rezervuar të drejtën për të përfshirë në program kineastët rusë. Regjisori rus Kirill Serebrennikov është ftuar në konkurs me filmin e tij "Gruaja e Çajkovskit". Ai nuk kishte marrë asnjë financim nga shteti rus, argumentoi Fremaux.

Të fundit