POLITIKOFF

Gazeta britanike shkruan për Ronela Hajatin: Çfarë performance, të shokuar që nuk kaloi në finale

Gazeta britanike shkruan për Ronela Hajatin: Çfarë performance,

Nata e parë gjysmëfinale e Eurovizion 2022 ka shokuar jo pak fansat e këtoj kompeticioni, pasi tre të preferuarit e publikut Shqipëria, Austria dhe Latvia nuk ja dolën të kualifikoheshin për në finale.  

"Nata e parë gjysmëfinale e Eurovizion 2022 përfundoi me një kthesë të papritur, pasi të preferuarit e fansave, Shqipëria, Letonia dhe Austria – ishin ndër vendet që nuk arritën të kualifikohen në finalen e madhe", shkruan prestigjiozja britanike Metro.co.uk.

Dhjetë vende u votuan për në finale të shtunën, përfshirë grupin Kalush të Ukrainës, të cilët aktualisht janë favorit për të fituar. Gjithashtu vendet e tjera që shkuan në finale ishin: Zvicra, Armenia, Islanda, Lituania, Portugalia, Norvegjia, Greqia dhe Moldavia.

Gazeta britanike shkruan për Ronela Hajatin: Çfarë performance,

Italia, Franca, Gjermania, Spanja dhe Britania e Madhe hyjnë automatikisht në finale.Megjithatë, disa prej vendeve, performancat e të cilëve dukej se i kënaqën shikuesit mbeten jashtë finales.

Performanca e Ronela Hajatit u duartrokit dhe mori një përgjigje të ngrohtë nga shikuesit dhe është një nga këngët më të pëlqyera nga publiku.

Por, me sa duket nuk ishte e mjaftueshme për t’i bindur votuesit meqë nuk fitoi një vend në dhjetëshe për finalen. Citi Zeni i Letonisë argëtoi masën me këngën e tij “Eat Your Salad”, ai gjithashtu nuk arriti të kalonte në finale. Sllovenia, Bullgaria, Kroacia dhe Danimarka ishin vendet e tjera që nuk u kualifikuan në finale.

Gazeta britanike shkruan për Ronela Hajatin: Çfarë performance,

Duke reaguar ndaj rezultateve, përdorues të shumtë në  Tëitter shkruajnë: “Shqipëria, Austria dhe Letonia u vodhën”.

Një tjetër shtoi: “Disa tronditje të mëdha. Letonia, Shqipëria dhe Austria humbën të gjitha”.

“Të thyhet zemra që Letonia, Danimarka dhe Shqipëria nuk shkuan në finale…paraqitje kaq të shkëlqyera”, vazhdoi një tjetër.

Gjysmëfinalja e dytë e Eurovizionit zhvillohet sonte, përpara finales së madhe që do të mbahet të shtunen, me 14 maj.

Gazeta britanike shkruan për Ronela Hajatin: Çfarë performance,

Të fundit