Flash News

POLITIKOFF

Jeremy Scott i kthen pjesët e mbetura të makinave në fustane mbresëlënëse

Jeremy Scott i kthen pjesët e mbetura të makinave në fustane

Tela elektrikë të papërdorur të endura në një fustan me bust dhe fshirëse xhami që formojnë një fustan prej kadifeje bisht peshku. Projekti i fundit i stilistit Jeremy Scott e sheh atë të transformojë pjesët e skrapit të automobilave në couture mahnitëse  ose “car-ture”, siç e quajti ai. I zbuluar të mërkurën në Seul, Koreja e Jugut, koleksioni i kapsulave u ngrit nga një bashkëpunim me prodhuesin e makinave Hyundai, i cili i ngarkoi Scott-it të ngrinte rripat e sigurimit të hedhura, dritat e pasme dhe madje edhe kapakët nga linja e tij e prodhimit.

Jeremy Scott i kthen pjesët e mbetura të makinave në fustane

Veshjet e punuara me dorë shfaqen më pak se dy ditë pasi labeli luksoz Moschino mahniti botën e modës duke njoftuar se stilisti amerikan po largohet si drejtor kreativ pas gati një dekade në krye. Një figurë e njohur e modës në vetvete, Scott ka një reputacion për dizajne lozonjare dhe të pandershme, disa prej të cilave kanë përfshirë materiale të pazakonta, si lodrat e fryra të pishinës. 47-vjeçari tha se donte të riartikulonte mbetjet e automjetit në diçka që do të ishte skulpturore, frymëzuese dhe goditëse. Duke përdorur si shembull fustanin e tij të mbrëmjes me fshirëse xhami, ai shtoi se koleksioni kombinonte elegancën me diçka shumë urbane.

Jeremy Scott i kthen pjesët e mbetura të makinave në fustane

Pra, është shumë modë franceze në atë mënyrë, por shumë kiberpunk në një tjetër.

Projekti shënon këstin e katërt të iniciativës vjetore të Hyundai “Re: Style”, e cila e sheh prodhuesin koreano-jugor të makinave duke kërkuar nga stilistë të shquar të modës që të rindërtojnë pjesët e makinave në artikuj të modës. Ndërsa vitet e kaluara kanë parë disa pjesëmarrës të shesin veshjet e tyre në xhiro me botime të kufizuara, krijimet e Scott janë një herë që do të ekspozohen në Seul për dy javë e gjysmë të ardhshme.

Jeremy Scott i kthen pjesët e mbetura të makinave në fustane

Disa prej tyre ndoshta do të jenë shumë, shumë të vështira për t’u veshur në çdo rast, sepse ato nuk janë shumë tradicionale në atë mënyrë. Pra, ata janë më shumë një frymëzim.

Ashtu si shumë gjëra të tjera në karrierën e tij, Scott i lindur në Misuri e gjurmon frymëzimin e projektit tek gjyshja e tij, e cila jo vetëm e mësoi se si të qepte, por gjithashtu mori gjithçka që përdorën dhe e riartikuloi në diçka tjetër. Ai kujtoi, për shembull, se si ajo do t’i ripërdorte qeset plastike të bukës duke i thurur në qilima, duke i gërshetuar në litarë kërcimi ose duke i thurur me grep në copa letre higjienike.

Mendoj se sot do ta quanim artiste.

Të fundit