Flash News

POLITIKOFF

Kanye West pezullohet nga Twitter pasi lavdëroi Hitlerin

Kanye West pezullohet nga Twitter pasi lavdëroi Hitlerin

Kanye West është pezulluar nga Twitter pasi postoi një imazh të një svastika, disa orë pasi ai lavdëroi Hitlerin dhe bëri shaka antisemitike në një intervistë me teoricienin e konspiracionit Alex Jones. Reperi amerikan, 45 vjeç, i cili ka ndryshuar ligjërisht emrin e tij në Ye, u lejua të kthehej në platformën e mediave sociale vetëm dy javë më parë pasi u ndalua për shkak të postimeve të tjera antisemitike.

Elon Musk, pronari miliarder i Twitter, konfirmoi se West ishte pezulluar për shkelje të politikave të tij kundër nxitjes së dhunës. Ai kishte ndarë një imazh të një svastika të ndërthurur me një Yll të Davidit.

Duke iu përgjigjur një përdoruesi të Twitter-it, i cili i kërkoi të "rregullonte Kanye", Musk tha: "Unë u përpoqa më së miri. Pavarësisht kësaj, ai përsëri ka shkelur rregullin tonë kundër nxitjes së dhunës. Llogaria do të pezullohet."

West postoi një pamje të ekranit që tregon se ai ishte i bllokuar nga llogaria e tij në Twitter për 12 orë në Truth Social, platforma e mediave sociale e krijuar nga Donald Trump, ish-presidenti amerikan. Kanye West është dënuar gjerësisht për një mori komentesh antisemitike muajt e fundit dhe është hequr nga disa marka, përfshirë Adidas, për shkak të vërejtjeve. Ai ngjalli polemika të tjera të enjten kur klipet e tij duke lavdëruar liderin nazist qarkulluan në mediat sociale.

Në intervistën për Infowars, uebsajti i teorisë së konspiracionit të ekstremit të djathtë në pronësi të Jones, West tha: "Më pëlqen Hitleri".

Të fundit