Flash News

POLITIKOFF

Konkurrentët aktorë të "Squid Games" janë keqtrajtuar edhe në realitet: Kërcënojnë 'Netflix'

Konkurrentët aktorë të "Squid Games" janë

Netflix mund të përballet me një akuzë pasi dhjetëra garues në një shfaqje të vërtetë të lojës “Squid Game” pohojnë se ata trajtoheshin si kafshë. Një numër i madh lojtarësh i thanë “The Sun” se po mendojnë të padisën kompaninë. Pjesëmarrësit thanë se shfaqja e lojës, e bazuar në serialin origjinal ku zhvillohet një garë vdekjeprurëse, u bë një makth kur ata duhet të qëndronin për orë të tëra në temperaturat -3C.

Konkurrentët aktorë të "Squid Games" janë

“The Sun” dje tregoi se sa lojtarë u larguan nga Mbretëria e Bashkuar të përlotur pas xhirimeve për ndeshjen e parë, “Red Light, Green Light”. Prodhuesit u kishin dhënë garuesve jastëkë ngrohjeje, por i morën para se kamerat të fillonin të xhironin. Gjigandi i transmetimit ftoi 456 kandidatë për të konkurruar për një çmim prej 3.7 milionë funtesh. Shfaqja e redaktuar është vendosur të dalë si një seri me dhjetë pjesë.

Në serialin imagjinar 2021 të Koresë së Jugut, lojtarët që humbën lojën u qëlluan me automatik. Atyre në versionin e reality show-t iu dhanë pako gjaku nën veshje për t’u aktivizuar automatikisht nëse lëviznin gjatë pauzës, për ta bërë të duket sikur ishin qëlluar. Disa nga lojtarët u ankuan se shfaqja ishte e padrejtë dhe se ishin eliminuar gabimisht. Në një video, 44 humbës u mblodhën për të brohoritur “ne nuk lëvizëm” ndërsa prisnin fluturimet e tyre për në shtëpi. Një lojtar tha:

"Ne u torturuam për tetë orë. Ju nuk do t’i trajtoni kafshët kështu. E di që shfaqja duhej të ishte e vështirë, por ndihej çnjerëzore. Në një moment pashë se po sillnin një arkivol të zi me një fjongo rozë ashtu si në shfaqjen origjinale. Ndjehem sikur ata kishin prioritet të merrnin një goditje të mirë sesa të na ndihmonin."

Një tjetër garues tha se ata panë një grua të rrëzohej para tyre gjatë një prej pushimeve në lojë. Ata thanë:

"Koka e saj, duke u përplasur në dysheme, bëri jehonë nëpër studio. Më pas një tjetër zonjë u rrëzua. Ata po binin si miza."

Disa lojtarë erdhën nga SHBA, Dubai, Zelanda e Re dhe Australia për të marrë pjesë. Shfaqja e lojës është duke u filmuar në “Cardington Studios”. Netflix ka mohuar se dikush është lënduar rëndë gjatë lojës dhe ka thënë se tre persona kanë kërkuar ndihmë të vogël mjekësore. Gjigandi i transmetimit tha se ata marrin kujdesin e kontribuesve si një prioritet të lartë dhe pushimet e rregullta të tualetit, uji dhe ushqimi janë praktikë kategorikisht standarde në prodhim.

Të fundit