Flash News

POLITIKOFF

Ndahet nga jeta aktorja Jane Powell

Ndahet nga jeta aktorja Jane Powell

Jane Powell, ylli me sy të ndritshëm dhe me zë operistik të muzikalëve të epokës së artë të Hollivudit, e cili këndoi me Howard Keel në "Seven Brides for Seven Brothers" dhe kërceu me Fred Astaire në "Royal Wedding", ka ndërruar jetë. Ajo ishte 92 vjeç.

Ndahet nga jeta aktorja Jane Powell

Powell vdiq të enjten në shtëpinë e saj Wilton, Connecticut, tha shoqja e saj e vjetër Susan Grander. Granger tha se Poëell vdiq nga shkaqe natyrore.

Ndahet nga jeta aktorja Jane Powell

"Jane ishte shoqja më e mrekullueshme," tha Granger. "Ajo ishte e sinqertë.". Ju kurrë nuk i bëtë Jane një pyetje që nuk donit një përgjigje absolutisht të sinqertë."

Ajo performoi pothuajse tërë jetën e saj, duke filluar rreth moshës 5 vjeçare si një mrekulli e këndimit në radio në Portland, Oregon. Ajo u bë pjesë e ekranit duke filluar nga rolet e prodhimeve për adoleshëntë deri në prodhimet muzikore luksoze që ishin një element kryesor i Hollivudit të shekullit të 20-të.

Ndër filmat e saj më të njohur në vitet 1940 dhe ’50 ishin “Royal Wedding” dhe “Seven Brides for Seven Brothers.” Përveç karrierës filmike, Powell performoi në turne të prodhimeve muzikore duke përfshirë My Fair Lady, The Sound of Music dhe Carousel.

Karriera e saj e filmit arriti kulmin kur ajo ishte ende në të 20-at e saj me një rol kryesor në një nga muzikalët e fundit të mëdhenj të MGM, 1954. 

Ndahet nga jeta aktorja Jane Powell

Ndahet nga jeta aktorja Jane Powell

Të fundit