Flash News

POLITIKOFF

Ndahet nga jeta në moshën 102-vjeçare, ikona e modës Iris Apfel

Ndahet nga jeta në moshën 102-vjeçare, ikona e modës Iris

Iris Apfel, Iris Apfel, ikona e modës dhe dizajnerja e brendshme, biografia e së cilës në Instagram tregon shumë ka vdekur në moshën 102-vjeçare.

Stu Loeser, një zëdhënës i pasurisë së saj, konfirmoi vdekjen e saj.

Apfel në të 80-at dhe 90-at e saj vendosi tendencat më të zhurmshme: një xhaketë shumëngjyrëshe Bill Blass dhe çizme me lëkurë dhie; një pallto me gëzof mbrëmjeje me pupla gjeli të kuqe dhe jeshile me pantallona kamoshi të prera deri në gjunjë; një set triko angora me trëndafil dhe fund paneli me brokadë kineze të shekullit të 19-të.

Aksesorët e saj mund të jenë një maskë me xhevahire ose një gjerdan me rruaza nefriti që lëkunden deri në gjunjë, një çantë prej kallaji në formë terrieri, shalle me gëzof të mbështjellë rreth qafës si një grumbull pitonësh.

E lindur në Astoria në Queens, Nju Jork në vitin 1921, Apfel u bë koleksioniste në moshën 12-vjeçare në një bodrum Greenëich Village, ku bëri pazare për një karficë zbukurimi që u bë e para nga pjesët e panumërta që ajo bleu gjatë gjithë jetës së saj. Ajo përfundimisht do të bëhej një huadhënëse legjendare.

Të fundit