Flash News

POLITIKOFF

Ndërron jetë në moshën 68-vjeçare Louie Anderson, komediani fitues i çmimit ‘Emmy’

Ndërron jetë në moshën 68-vjeçare Louie Anderson,

Louie Anderson, komediani ikonik fitues i çmimit ‘Emmy’, aktori dhe drejtuesi i shfaqjes së lojërave, ka ndërruar jetë pas betejës me kancerin. Lajmi është konfirmuar nga publicisti i tij për “Variety”. Aktori ka ndërruar jetë në moshën 68-vjeçare. 

Aktori me përvojë me një karrierë që përfshin mbi katër dekada, Anderson depërtoi si komedian në 1984 kur performoi një set në "The Tonight Show Starring Johnny Carson". Nga atje, ai performoi një komedi speciale në ‘Showtime’ në 1987, bëri paraqitje të rregullta televizive në shfaqjet e natës vonë dhe u shfaq në filma si "Ferris Bueller's Day Off" në 1986 dhe "Coming to America" ​​në 1988.

Në 1995, Anderson prodhoi, krijoi dhe luajti në serialin origjinal të animuar të Fox "Life With Louie". Ashtu si pjesa më e madhe e stand-up-it të Anderson, "Life With Louie" bazohej kryesisht në përvojat e tij të rritjes në Saint Paul, Minn., në një familje të madhe me 11 fëmijë. Komiku shprehu një version të trilluar të vetes së tij tetëvjeçare në shfaqje, duke fituar dy Emmy Daytime për interpretues në një program të animuar. Shfaqja u zhvillua nga 1995-1998. Në vitin 1996, ai krijoi dhe luajti në "The Louie Show", një sitcom jetëshkurtër në CBS që u anulua pas gjashtë episodeve. Në vitin 1999, Anderson ishte prezantuesi i parë për ringjalljen e tretë të shfaqjes hit "Family Feud", duke u larguar nga shfaqja pas katër vjetësh në 2002.

Të fundit