Flash News

POLITIKOFF

Ndërron jetë ylli i grupit "Televizion", Tom Verlaine

Ndërron jetë ylli i grupit "Televizion", Tom Verlaine

Ka ndërruar jetë në moshën 73-vjeçar, kitaristi Tom Verlaine, i cili u bë i famshëm në skenën punk të Nju Jorkut të viteve 1970 si drejtuesi i grupit rock Television. Në kulmin e tyre, grupi shënoi tre këngë hit në 40 në Mbretërinë e Bashkuar dhe u vlerësua për albumet e tyre Marquee Moon dhe Adventure. Por ata patën më shumë sukses në Britani sesa vendlindja e tyre në SHBA dhe u ndanë në vitin 1978.

Ndërron jetë ylli i grupit "Televizion", Tom Verlaine

Vdekja e Verlaine u njoftua nga Jesse Paris Smith, vajza e bashkëpunëtores së vjetër Patti Smith. Ajo nuk specifikoi shkakun, duke thënë se ai vdiq për shkak të një sëmundjeje pa dhënë më detaje.  Verlaine u konsiderua si një nga praktikuesit më të aftë të muzikës që doli nga klubi tashmë i zhdukur CBGBs në Bowery të Nju Jorkut, ku bashkëkohësit e tyre përfshinin Blondie, The Ramones dhe Talking Heads. Edhe pse ata u shquan për shkak të lëvizjes punk, muzika e tyre ishte më komplekse se ajo e rivalëve të tyre, me Verlaine dhe kitaristin tjetër Richard Lloyd që tregtonin solo të gjata dhe riffe të ndërlikuara të ndikuara nga xhazi.

Ndërron jetë ylli i grupit "Televizion", Tom Verlaine

Verlaine lindi Thomas Miller në Nju Xhersi, por mori emrin e tij skenik në homazh të poetit simbolist francez, Paul Verlaine. Pas ndarjes së grupit, ai publikoi një varg albumesh solo, me këngën e tij Kingdom Come duke frymëzuar një version të rrallë të kopertinës nga David Bowie në albumin e tij Scary Monsters. “Television” u reformua në vitin 1992, duke nxjerrë një album të tretë të vetë-titulluar dhe ishte aktiv në mënyrë sporadike në vitet e mëvonshme, i vlerësuar si një ndikim kryesor në rock-un alternativ të viteve 1980 dhe 1990. Në mesin e atyre që i bënë nderime Verlaine ishte Mike Scott i The Waterboys, i cili shkroi në Twitter:

"Ai ishte kitaristi më i mirë rock and roll i të gjitha kohërave, dhe ashtu si Hendrix mund të kërcente nga sferat e kozmosit në garazh rock. Kjo kërkon një madhështi të veçantë."

Të fundit