Flash News

POLITIKOFF

Nensi Dojaka fitoi "Javën e Modës në Londër", çfrë duhet të dini për stilisten shqiptare

Nensi Dojaka fitoi "Javën e Modës në Londër",

Koleksioni i pranverës 2023, i Nensi Dojakës ishte i mbushur me fustane të sofistikuara të tejdukshme për të cilat e njohim, por gjithashtu shërbeu si prezantimi i parë i stilistit në xhins. Dojaka, e cila vetëm vitin e kaluar fitoi Çmimin LVMH, po shpërthen shpejt si një nga markat më të përfolura që duhet njohur në Javën e Modës në Londër. Emily Ratajkowski e mbylli shfaqjen me një fustan romantik me ngjyrë boronicë.

Dojaka me origjinë shqiptare u diplomua në Central Saint Martins të Londrës dhe lançoi labelin e saj në vitin 2017. Duke studiuar të brendshmet, ajo është frymëzuar nga bazat për të krijuar mini fustanet e saj unike të fuqishme dhe të tejdukshme me mëngë asimetrike. Prapëseprapë, Dojaka ka të bëjë me përdorimin e pëlhurave të kundërta – mëndafshi dhe triko, për shembull, të cilat krijojnë një ballafaqim drithërues në pistë dhe në jetën reale (të famshëm duke përfshirë Bella Hadid dhe Zendaya janë fansa). “Unë gjithmonë i kontrastoj pjesët e mia me diçka pak më të rastësishme, kështu që nuk duket as shumë magjepsëse dhe as shumë e rastësishme,” thotë stilistja.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Nensi Dojaka (@nensidojaka)

Ajo që e veçon atë veçanërisht është se ajo me të vërtetë dizajnon veshje duke pasur parasysh anën teknike të të brendshmeve – dhe kjo vlen si për veshjet e gatshme ashtu edhe për ato të lënë pas dore. Pak dizajnerë janë të trajnuar dhe të aftë në të dyja. “Njerëzit e dinë këtë, por ajo që ata kurrë nuk e shohin në të vërtetë në një vend është se ne po bëjmë pak nga gjithçka, duke filluar nga të brendshmet e deri te fustanet më të mëdhenj të mbrëmjes,” thotë ajo. Këtu, disa fakte rreth stilistes në rritje që duhet të dini.

Ajo është frymëzuar nga forma dhe lule organike

“Më pëlqejnë shumë format organike,” thotë Dojaka, e cila shpesh i sheh lulet si burim frymëzimi për veshjet e saj të të brendshmeve të holla. “Po shikoj shumë lulet, qofshin ato në vepra arti apo jashtë botës. Më pëlqejnë këto forma organike kundrejt atyre më gjeometrike.” Këtë sezon, ajo i integroi ato forma edhe në eksplorimin e pëlhurave: “Më pëlqejnë gjërat si qëndisja, të cilat i nisa pak këtë sezon”, thotë ajo. “Shpresoj ta bëj më shumë”.

Dojaka thekson se përshtatja është çelësi për çdo pjesë që ajo hedh në pistë ose ua shet shitësve me pakicë dhe ajo ka teknikën e saj që e ka përdorur që në fillim. “Çdo gjë që bëj, veçanërisht gjërat më të montuara, i mbështjell në manekin. Të shohësh se si performojnë atje, ose si ndihen modelet dhe si ndjehen gratë duke i veshur ato pasi i provojnë ato – reagimet prej tyre janë shumë të rëndësishme. Natyrisht, edhe për sa i përket madhësisë, arsyeja pse kam qenë kaq e kujdesshme dhe jam përpjekur të përshtatem shumë mirë, është sepse mendoj se është e rëndësishme që të gjithë të ndihen rehat dhe të mbështetur në veshje”. Dojaka kreu kursin e saj universitar në të brendshme për tre vjet, dhe merr shumë nga frymëzimi i saj për detaje të përshtatshme prej tyre. “Më vjen natyrshëm”, thotë ajo.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Nensi Dojaka (@nensidojaka)

“Fustani mini me rripa asimetrike është pjesa më e njohur e markës”, thotë ajo. Sigurisht, ajo u shfaq sërish për pranverën e vitit 2023 në mënyra të ndryshme. “E bëra për herë të parë për verën e vitit 2021, dhe isha vetëm unë në manekin, të jem e sinqertë, por në të vërtetë nuk i referohej diçkaje. Nuk e kuptoja se do të ishte një gjë e tillë. Interneti bëri të vetën”.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Nensi Dojaka (@nensidojaka)

Mund ta keni vënë re se Dojaka ka gjithmonë një formacion të fortë për kastin e saj. Ajo ia vlerëson këtë drejtorit të saj të casting-ut, por gjithashtu, “marka ka të bëjë me gratë dhe trupin femëror”, thotë ajo. “Ne jemi shumë të kujdesshëm për sa i përket përfaqësimit të të gjitha llojeve të grave”. Por nëse po pyesni veten pse pjesët e stilistit janë ende të disponueshme aktualisht vetëm deri në një madhësi UK 14 (ekuivalente me US 10), ne jemi gjithashtu. Por për fat, ka një lajm të mirë: “Sigurisht, kishte pak më shumë diversitet të madhësisë këtë sezon, por thjesht shpresoj të bëj gjithnjë e më shumë nga kjo çdo sezon. Disa stile po përpiqemi të shtyjmë që sezoni i pranverës 2023 të shkojë pak deri në një gamë të zgjeruar madhësie. Unë thjesht dua ta bëj siç duhet. Dhe dua që të gjithë të ndjehen dhe të duken mirë. Marka ka të bëjë me një grua të fuqishme që dikton stilin dhe opinionet e saj, në vend që të jetë një ndjekëse,” përfundoi Nensi Dojaka.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Nensi Dojaka (@nensidojaka)

Të fundit