Flash News

POLITIKOFF

Nëntë veshjet e çmimeve Oscar në tapetin e kuq dikur talleshin - tani ikonike

Nëntë veshjet e çmimeve Oscar në tapetin e kuq dikur

Kur Kristen Stewart u shfaq në ceremoninë e Oscars të vitit të kaluar me pantallona të zakonshme Chanel, një xhaketë smoking të prerë dhe një këmishë të bardhë të zbërthyer në bel, u përshëndet nga shumë si një moment ikonik i modës – por jo tronditës. Këtu ishte një nga aktoret e reja më të veçanta të Hollywood-it duke përdorur tapetin e kuq për të shprehur individualitetin e saj. “Ishte e vetmja mundësi për të qenë unë”, tha ajo për zgjedhjen e saj. Njësoj me xhaketën Louis Vuitton me sekuenca të Timothée Chalamet – një pjesë nga koleksioni i veshjeve të grave. Hollywood-i i ri po tregonte se kur bëhet fjalë për tapetin e kuq, nuk ka rregulla – por nuk ka qenë gjithmonë kështu.

Çmimet e Akademisë nuk janë vetëm nata më e madhe e vitit në film, por edhe e modës. Siç thotë Dijanna Mulhearn, autore e librit të ri Oscars në Tapetin e Kuq, për BBC Culture: "Një moment i suksesshëm në tapetin e kuq mund ta katapultojë një aktor në statusin e superyllit, të shtyjë një etiketë të modës në një emër të dëshiruar familjar, të rezultojë në kontrata tregtare fitimprurëse dhe të sigurojë rolin kryesor të radhës”.

"Këto veshje ndryshuan diçka dhe sfiduan kodet strikte të veshjes – por ne e kuptojmë, ndërsa vazhdojmë, kjo nuk është aq tronditëse" – Caroline Stevenson

Të gjithë duan të kenë ndikim në tapetin e kuq – por me kalimin e viteve disa veshje kanë shkaktuar shumë më tepër bujë se të tjerat, nga fustani i paharrueshëm me mjellmë të Bjork-ut tek momenti i keqdashës goth-punk i Gwyneth-it e deri te fustani dramatik tux i Billy Porter. Për disa të famshëm, tërheqja e vëmendjes së njerëzve ishte e gjithë pika – ndërsa të tjerët nuk e kishin idenë se veshjet e tyre do të shkaktonin një zemërim të tillë. Megjithatë, sado të diskutueshme të ishin këto veshje në atë kohë, nuk ka dyshim se janë pamjet që shtyjnë kufijtë që ne kujtojmë më shumë, edhe nëse, sot, ndonjëherë është e vështirë të shihet se për çfarë ishte gjithë buja.

"[Këto veshje] ndryshuan diçka dhe sfiduan kodet strikte të veshjes së femrave dhe meshkujve," thotë Caroline Stevenson, drejtore e programit të studimeve të modës dhe studimeve kulturore dhe historike në London College of Fashion, UAL. "Por ne e kuptojmë, ndërsa vazhdojmë, kjo nuk është aq tronditëse. Diçka ndryshon shiritin dhe më pas mësohemi me të dhe më pas vazhdojmë." Këtu kujtojmë nëntë momente të modës të Oscars që ndryshojnë formën.

Nëntë veshjet e çmimeve Oscar në tapetin e kuq dikur
(Credit: Getty Images)

1. Julie Christie, 1967

Në kohën kur mbërriti në ceremoninë e Oscars në vitin 1967, Julie Christie tashmë kishte një reputacion për veshjen rebele në tapetin e kuq. Një vit më parë, kur ajo fitoi çmimin për aktoren më të mirë për rolin e saj në filmin "Darling", ajo u shfaq me një 'jumpsuit lame' prej ari të bërë vetë, duke e bërë atë gruan e parë që pranoi një Oscar duke veshur pantallona. Por ishte fustani mini me pika i vitit pasardhës që bëri vërtet bujë.

Pasi shfaqja filloi të transmetohej në televizion në vitet 1950, Akademia caktoi stilisten e kostumeve Edith Head për të shërbyer si konsulente modës për ceremoninë. "Ajo ishte në prapaskenë me një grup të tërë mjetesh për të zgjuar aktoret që mund të kishin qenë paksa shumë të ekspozuara, si rozeta për të mbuluar dekoltenë, ose një mbështjellës byrynxhyk për të vendosur mbi një fund të prerë shumë të lartë ose shumë të shkurtër," thotë Mulhearn. Mini fundet sigurisht që nuk konsideroheshin si veshje e duhur për një ceremoni çmimesh në atë kohë – më së paku një version i rrugës së lartë.

Nëntë veshjet e çmimeve Oscar në tapetin e kuq dikur
(Credit: Getty Images)

"Por Julie Christie arriti të kalonte Edith Head me buzëqeshjen e saj me diell dhe Edith nuk ngriti kokën derisa dëgjoi audiencën të gulçonte," thotë Mulhearn. Ishte një moment kyç në modën e Oscars, kur protokolli i modës filloi t'i hapte rrugë lirisë së shprehjes. Atë vit revista 'Time' tha se ajo që kishte veshur Christie kishte "më shumë ndikim real në modë sesa të gjitha veshjet e 10 grave të veshura më mirë së bashku".

"Julie Christie theu rregullat," thotë Mulhearn. “Dyert u hapën falë saj”.

2.Barbra Streisand, 1969

Nëntë veshjet e çmimeve Oscar në tapetin e kuq dikur
(Credit: Alamy)

Për të fituar Oscar-in e saj të parë për aktoren më të mirë për Funny Girl, një 26-vjeçare Barbra Streisand po peshonte dy opsione veshjesh; një fustan klasik dhe konservator Dior, ose një kostum pantallonash me teka Arnold Scaasi, me fund zile. "Mendoj se dikush i tha asaj, mirë, nëse vesh [kostumin e pantallonave], do të bësh vërtet një deklaratë. Dhe kjo ishte gjithçka që ajo duhej të dëgjonte. Kështu ajo shkoi me pizhamet e festës, duke mos e kuptuar se nën dritat, ata ishin plotësisht të dukshme”, thotë Mulhearn. "Ndërsa ajo ngjit shkallët, prapanica e saj ishte aty për ta parë të gjithë, dhe i vetmi person që nuk e dinte këtë, ishte ajo."

Atë vit fituesja si aktorja më e mirë ishte një lidhje historike mes saj dhe Katharine Hepburn, por vetëm Streisand ishte i pranishëm për të marrë çmimin e saj - dhe veshja e saj nënkuptonte se ishte ajo që dominonte faqet e para të nesërmen. "Ishte një shembull tjetër i të rinjve që dolën jashtë normave dhe u shkëputën nga prangat e asaj që një brez i vjetër u diktoi atyre, duke thënë: ne jemi të lirë dhe të pavarur dhe ne i marrim vendimet tona," thotë Mulhearn.

4 Gwyneth Paltrow, 2002

Nëntë veshjet e çmimeve Oscar në tapetin e kuq dikur
(Credit: Getty Images)

"Të gjithë e urrenin me të vërtetë këtë [fustan]... por unë mendoj se është një lloj droge," tha Gwyneth Paltrow në 2021-shin, duke kujtuar pamjen e saj shumë të keqtrajtuar të Oscars 2002. Në atë kohë, redaktori i modës i 'Guardian' e quajti veshjen e saj Alexander McQueen "më shumë Camden Market sesa tapeti i kuq", ndërsa Suzy Menkes nga International Herald Tribune tha se Paltrow dukej sikur "kishte nisur për të parë trajnerin e saj personal".

Mulhearn thotë se kritikat ishin të padrejta. “Në fakt mendova se ishte një zgjedhje e mirë dhe nga këndvështrimi i modës i dha asaj më shumë thellësi”, thotë ajo. "Unë mendoj se një nga arsyet që njerëzit reaguan kaq keq ishte sepse kur ajo kishte fituar çmimin e saj për aktoren më të mirë disa vite më parë, ajo dukej shumë e bukur, pothuajse si një princeshë. Dhe pastaj papritmas ajo vjen në një pamje krejtësisht të ndryshme, dhe ishte i mërzitur ta shihte atë të shkojë kaq larg."

Caroline Stevenson pajtohet se Paltrow ishte në shënjestër për të guxuar të provonte diçka ndryshe. "Mendoj se është një pamje vërtet e bukur, por mund ta kuptoj plotësisht pse ishte disi e fyer," thotë ajo. Paltrow ka thënë që atëherë se i vjen keq që nuk ka veshur sytjena. "Por unë mendoj se ishte më shumë ashpërsia e flokëve, grimit dhe bizhuterive të saj, të cilat u duk një lloj gjysmë gotike, që njerëzit po e kritikonin", thotë Stevenson. "Unë thjesht nuk mendoj se njerëzit ishin gati të shihnin diçka nënkulturë pothuajse kufitare në tapetin e kuq të Oscars. Ai thjesht tregon se sa i ngurtë është kodi i veshjes rreth Oscars dhe se si çdo gjë që edhe pak largohet nga kjo është, për disa arsye, shumë tronditëse për shtypin apo publikun".

Të fundit