Flash News

POLITIKOFF

Një simfoni bregdetare: Zbulimi i bukurisë së përjetshme të Portonovit

Një simfoni bregdetare: Zbulimi i bukurisë së përjetshme

I vendosur në bregdetin piktoresk të Malit të Zi, qyteti magjepsës i Herceg Novi-t është një thirrje për udhëtarë-dashësit që kërkojnë një vendstrehim të jashtëzakonshëm. Dhe brenda këtij thesari bregdetar ndodhet Portonovi - një stacion luksi, bukurie dhe qetësie që të magjeps.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by donche (@donalertt)

Ndërsa u nisëm me stacionin që shumë e konsiderojnë si "destinacionin idilik", ishim të përgatitur të kënaqeshim me një përvojë që ishte e re për secilin prej nesh.  Në përqafimin piktoresk të ujërave të kaltra dhe peizazheve të zhvilluara, shtrihet si një perlë magjepsëse: Herceg Novi. Sa më shumë i afrohemi kësaj perle bregdetare, aq më shumë tërhiqemi nga harmonia magjepsëse e natyrës dhe historisë, e ndërthurur si një simfoni bukurie.

Në këtë artikull, nuk do flasim vetëm për bukurinë e "Portonovit" por do 'gërmojmë' dhe do ju pasqyrojmë detaje joshëse të një vendi që është i lakmuar dhe ofron luks, një sërë aktivitetesh rekreative dhe akomodime me 5 yje! Por, çfarë është dhe më e rëndësishmja: eksperiencë të jashtëzakonshme të kuzhinës së Malit të Zi.

I vendosur përgjatë brigjeve të qeta të Gjirit të Bokës, Portonovi është një bukuri e rajonit, e pacenuar, me male madhështore dhe ujërat e kaltra të detit Adriatik në të cilin duket reflektimi i diellit.  Një përvojë të klasit botëror që kombinon peizazhe natyrore mahnitëse, çdo aspekt i Portonovit pasqyron elegancë dhe sofistikim. Ndërsa arkitektura dallon për përzierjen harmonike të ndikimeve tradicionale të dizajnit bashkëkohor dhe tradicional malazez.

Një simfoni bregdetare: Zbulimi i bukurisë së përjetshme

Që në momentin që arrini në Portonovi, do vëreni deri në detaj vëmendje të një luksi të rafinuar. Dhomat, suitat luksoze dhe rezidencat dhe vilat private janë të projektuara për të ofruar komoditetin që ju nevojitet.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by donche (@donalertt)

 Të gjitha këto ambiente, janë të pajisura me orendi elegante, pajisje moderne dhe me pamje vërtetë magjepsëse. Këdo të zgjidhni, vilën me pishinë private apo një dhomë me pamje nga gjiri, do të jeni i lumtur. Qetësia dhe kënaqësia që do merrni mbrapsht do jetë e paharrueshme.

Resorti përmban një plazh privat, ku mund të shijoni rrezet e diellit dhe të shijoni përplasjen e butë të dallgëve. Për ata që duan të shijojnë relaks në 100 %, qendra SPA dhe Wellness ofrojnë një vend të shenjtë qetësie, duke ofruar një sërë trajtimesh dhe terapish rinovuese.

Një simfoni bregdetare: Zbulimi i bukurisë së përjetshme

Në Portonovi, do të keni mundësinë të përjetoni dhe kuzhinën malazeze. Resorti njihet për përzgjedhje të larmishme restorantesh dhe baresh, duke ofruar një ndërthurje të shijeve ndërkombëtare dhe gastronomisë lokale. Portonovi ofron një shkrirje e këndshme e shijeve të ndikuar nga traditat mesdhetare, ballkanike dhe otomane: ushqime të freskëta deti, produkte me burime vendase dhe mish të pjekur në skarë. Mos humbisni të provoni pjatat tradicionale si Njeguški pršut (proshutë e tymosur), kaçamak (pjatë me miell misri dhe djathë) dhe specialiteti i famshëm i ushqimeve të detit, rizoto e zezë.

Një simfoni bregdetare: Zbulimi i bukurisë së përjetshme

Sigurisht, siç është tradita ballkanase, edhe malazezët janë të njohur për mikpritjen e tyre të ngrohtë dhe natyrën miqësore. Do të gjeni një atmosferë mikpritëse dhe mirësi të vërtetë kudo që të shkoni, duke e bërë qëndrimin tuaj edhe më të këndshëm.

Një simfoni bregdetare: Zbulimi i bukurisë së përjetshme

Për ata që duan të përjetojnë më shumë se kaq, Portonovi gjithashtu ju ofron mundësinë të eksploroni  gjirin me një ekskursion me vela ose merrni pjesë në sporte të ndryshme ujore apo dhe hiking. 

Një simfoni bregdetare: Zbulimi i bukurisë së përjetshme

Portonovi përfaqëson një përzierje të përsosur të luksit të pasur dhe mjedisit natyror përreth. Çdo aspekt i kësaj parajse është punuar me përpikëri, duke siguruar që bukuria të jetë e dukshme edhe në detajet më të vogla. Ai shërben si një vend i shenjtë ku mund të çlodheni dhe të krijoni kujtime të dashura që do të qëndrojnë përgjithmonë me ju. 

Një simfoni bregdetare: Zbulimi i bukurisë së përjetshme

Portonovi është një vend i shenjtë i shkëlqyer që ofron një përvojë të lartë dhe të sofistikuar, duke ofruar një strehë të qetë për relaksim. Për më tepër, ai vepron si një portë për mrekullitë magjepsëse të Herceg Novi. 

Të fundit