Flash News

POLITIKOFF

Olivier Giroud dhe Kylian Mbappe thyejnë rekorde ndërsa Franca arrin në çerekfinale

Olivier Giroud dhe Kylian Mbappe thyejnë rekorde ndërsa Franca arrin

Kampionët në fuqi të Kupës së Botës fituan pasi ish-sulmuesi i Arsenalit dhe Chelsea-t, Olivier Giroud, bëri histori duke u bërë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Francës. Franca pret fituesin e ndeshjes së 1/16 të Kupës së Botës të Anglisë me Senegalin, pasi sulmuesit Olivier Giroud dhe Kylian Mbappe të dy thyen rekorde të shënuar në një fitore të rehatshme 3-1 ndaj Polonisë.

Kampionët në fuqi të Kupës së Botës fituan ndërsa Giroud bëri histori duke u bërë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Francës gjatë ndeshjes në stadiumin Al Thumama në Katar. Giroud hyri në librat e rekordeve me 52 gola pasi goditi rrjetën në fund të pjesës së parë.

Olivier Giroud dhe Kylian Mbappe thyejnë rekorde ndërsa Franca arrin

36-vjeçari barazoi me ish-sulmuesin e Arsenalit, Thierry Henry - i cili mbante rekordin e 51 golave - pasi shënoi një dopietë në fitoren 4-1 të Francës kundër Australisë në ndeshjen e tyre të parë të Grupit D. Mbappe shënoi dy golat e tjerë, duke u bërë lojtari i parë që shënoi tetë - dhe më pas nëntë - gola në Kupën e Botës para ditëlindjes së tyre të 24-të.

Robert Lewandowski i Polonisë e ktheu ngushëllimin në kohën e fundit nga pika e bardhë për ta mbyllur ndeshjen 3-1. Tani të gjithë sytë janë te stadiumi Al Bayt, pasi fituesit e Grupit B, Anglia, ballafaqohet me Senegalin për ndeshjen e tyre të parë me eliminim direkt në skenën botërore që nga humbja agonike gjysmëfinale e kohës shtesë ndaj Kroacisë në vitin 2018.

Të fundit