Flash News

POLITIKOFF

Pelé në gjendje jo të mirë shëndetësore, ç’po ndodh me legjendën e futbollit brazilian

Pelé në gjendje jo të mirë shëndetësore,

Legjenda e futbollit brazilian Pelé po trajtohet për një infeksion respirator. Lajmi bërë i ditur nga Spitali Hebre Albert Einstein në São Paulo të premten.

82-vjeçari është në gjendje të qëndrueshme dhe po i përgjigjet mirë trajtimit me antibiotikë, por do të vazhdojë të qëndrojë në spital, raporton BBC.  

Pelé u shtrua në spital për trajtimin e kimioterapisë mbi kancerin e zorrës së trashë të diagnostikuar në shtator 2021.

Kur u publikua lajmi se tri herë fituesi i Kupës së Botës ishte në spital, vajza e tij Kely Nascimento hyri në Instagram për të qetësuar publikun.

“Nuk ka asnjë parashikim urgjent apo të ri të tmerrshëm. Do të jem aty për Vitin e Ri dhe do të premtoj të postoj disa foto”, tha ajo. “Me të vërtetë dhe me të vërtetë, ne e vlerësojmë shqetësimin dhe dashurinë!!”

Tifozët e Brazilit që po ndiqnin ndeshjen e fundit të vendit në fazën e grupeve në Kupën e Botës – një humbje befasuese 1-0 ndaj Kamerunit – zbuluan dy pankarta të mëdha në nderim të lojtarit më të madh të vendit.

Pelé në gjendje jo të mirë shëndetësore,

Pelé konsiderohet gjerësisht si një nga lojtarët më të mëdhenj të futbollit në histori. Ai luajti në katër Kupa Botërore, duke fituar tre (1958, 1962, 1970) dhe duke shënuar 12 gola në 14 ndeshje. Ai shënoi 1,281 gola në karrierën e tij profesionale në 1,363 ndeshje.

 

Të fundit