Flash News

POLITIKOFF

Pesë kombinimet ushqimore që mund të dëmtojnë shëndetin tuaj

Pesë kombinimet ushqimore që mund të dëmtojnë
Foto ilustruese

Ka disa kombinime ushqimore që mund të ndikojnë dëmtojnë shëndetin, pasi vështirësojnë sisitemin tretës.

Sanduiç dhe kafe

Kur nuk keni kohë, një mëngjes i shpejtë është një zgjidhje e zakonshme. Kur konsumoni sanduiç me djathë dhe kafe, ju u thoni lamtumirë të gjitha vetive të shëndetshme.
Karbohidratet në bukë parandalojnë tretjen e duhur të kalciumit. Për më tepër nëse shtoni kafe, kjo nuk do të ketë aspak përfitim për shëndetin tuaj.

Këshillë: Nëse doni të konsumoni sanduiç me djathë, të paktën përpiquni të zëvendësoni kafen me çaj të bardhë ose jeshil.

Domate dhe kastraveca

Ky është një kombinim shumë i përdorur për një sallatë verore. Gjithsesi, hulumtimi i fundit tregon se kombinimi i këtyre dy perimeve mund të bëjë që vitaminat nuk do të treten si duhet.

Këshillë: Hani domate dhe kastraveca veç e veç. Për shembull, sot mund të bëni një sallatë me domate dhe zarzavate, dhe nesër një sallatë me kastraveca.

Patate dhe mish

E kush mund t’i rezistojë një bifteku me patate të skuqura? Fatkeqësisht, ky është një kombinim shumë i rëndë i ushqimit. Kur konsumohen së bashku, bëhet e vëshirë tretja e tyre dhe mund të sjellin çrregullime të tilla si urth, belbëzime, gazra dhe shumë të tjera.

Këshillë: Si pjatë dytësore për mishin, zgjidhni perime pa niseshte si brokoli, lulelakër, fasule jeshile, ose kungull i njomë.

Birrë dhe kikirikë

Të gjithëve u pëlqen të hanë kikirikë kur pinë birrë. Sidoqoftë, ushqimet me shumë kripë kur shoqërohen me pije alkoolike, jo vetëm që nuk janë të shëndetshme, por gjithashtu çojnë në dehidrim.

Këshillë: Kur pini ndonjë alkool, mbani ujë ose sodë afër për të shmangur dehidratimin.

Qumësht dhe banane

Ky kombinim ushqimor, është mjaft i përdorur sidomos në një vakt mëngjesi.
Mirëpo, frutat, veçanërisht ato të ëmblat këshillohet që të haen veçmas. Ato qëndrojnë brenda trupit më gjatë, duke ngadalësuar sistemin e tretjes, veçanërisht kur hahen me ushqime të tjera. Përsa i përket qumështit, është gjithashtu e shëndetshme ta pini vemas.

Këshillë: Konsumoni bananet ndërmjet vakteve kryesore./Lajmi.net

Ditari politik

Të fundit