Flash News

POLITIKOFF

Prezantuesja e BBC-së ndërron jetë në moshën 40-vjeçare, humbi betejën me kancerin

Prezantuesja e BBC-së ndërron jetë në moshën

Aktivistja e kancerit, blogerja, prezantuesja dhe ish-mësuesja, Dame Deborah James, ka ndërruar jetë në moshën 40-vjeçare. James ishte duke u trajtuar për kancerin e zorrëve dhe kishte mbledhur miliona për kërkimin e kancerit. Prezantuesja e BBC, nënë e dy fëmijëve, u diagnostikua me kancer në zorrë në vitin 2016. Familja e saj e njoftoi vdekjen përmes një postimi në faqen e saj në Instagram. Ajo ndërroi jetë e qetë e rrethuar nga familjarët.

“Jemi thellësisht të pikëlluar të njoftojmë vdekjen e Dame Deborah James; gruaja, vajza, motra, mamaja më e mahnitshme”, thuhet në njoftim.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Deborah James (@bowelbabe)

Familja e saj tha se Dame Deborah ndau përvojën e saj me kancerin për të rritur ndërgjegjësimin, për të thyer barrierat, për të sfiduar tabutë dhe për të ndryshuar bisedën rreth kancerit. Edhe në momentet më sfiduese, vendosmëria e saj për të mbledhur para dhe ndërgjegjësim ishte frymëzuese. Një zëvendës mësuese, ajo filloi një blog për kancerin, përpara se të shkruante për Sun dhe të bëhej prezantuese e BBC. Por më 9 maj ajo njoftoi se nuk po merrte më kujdes aktiv dhe nuk e dinte sa kohë kishte mbetur.

Prezantuesja e BBC-së ndërron jetë në moshën

“Trupi im thjesht nuk mund të vazhdojë më”, tha ajo në një postim në llogarinë e saj në Instagram @bowelbabe.

Ajo gjithashtu lançoi një fond të ri, të quajtur fondi Bowelbabe, për të mbledhur para për kërkime në mjekësinë e personalizuar për pacientët me kancer. Ajo tejkaloi 1 milion £ në më pak se 24 orë - duke e thyer objektivin e saj fillestar prej 250,000 £ - dhe tani ka mbledhur pothuajse 7 milionë £.

Prezantuesja e BBC-së ndërron jetë në moshën

Në maj, ajo u nderua nga Princi William në shtëpinë e prindërve të saj në Woking, Surrey, ku kishte zgjedhur të qëndronte. Duka dhe Dukesha e Kembrixhit - të cilët dhuruan për fondin e kërkimit - vlerësuan përpjekjet e palodhura të saj dhe e falënderuan atë për dhënien e shpresës për ata që jetojnë me sëmundjen.

Prezantuesja e BBC-së ndërron jetë në moshën

Të fundit