Flash News

POLITIKOFF

Puthja e parë homoseksuale në historinë e "Eurovizion" ndodhi mbrëmë në natën e dytë gjysmëfinale

Puthja e parë homoseksuale në historinë e "Eurovizion"

Pati bronko të rrëmbyeshëm, fishekzjarrë që dilnin me avull nga kitarat - dhe një puthje "historike" mashkullore gjatë performancës shpërthyese të Achille Lauro në gjysmëfinalen e Eurovizionit 2022.

Këngëtari 31-vjeçar hipi mbi një bronko të përkulur gjatë gjithë kohës duke kënduar drejtpërdrejt ndërsa fishekzjarrët mbetën të ndezura rreth tij, por momenti që bëri bujë ishte kur Achille iu afrua dhe puthi kitaristin e tij.

Menjëherë pas performancës vërshuan komentet duke vënë në dukje që kjo ishte puthja e parë homoseksuale në Eurovizion dhe se kjo përbën një moment historik.

Duke reaguar ndaj puthjes, një shikues lavdëroi: "O Zot po jetoj për atë puthje", ndërsa një tjetër ra dakord: "Një puthje që e pashë mjaft historike për Eurovizionin. Punë të mbarë, San Marino! Thyejini ato norma!'

Një fans tjetër i Eurovizionit vuri në dukje: “Kemi bërë një rrugë të gjatë, një puthje homoseksuale në #Eurovision? Duhej të kërcënoheshin me gjoba dhe të vëzhgoheshin nga afër kur ata konkurronin."

Duke i dhënë Achille titullin fitues tashmë, një tjetër shkruani: "Ok kështu që San Marino vitin e kaluar kishte Flo Rida, San Marino këtë vit kishte një këngë të quajtur Stripper, një burrë me një trup me dantella të shkëlqyeshme me doreza dhe një kapele kauboj, puthje e çuditshme dhe fishekzjarre nga një kitarë? Fituesi i qartë për 2022 është këtu."

Kujtojmë se këtë vit, Eurovizion ka qenë i shoqëruar me shumë ngjarje që kanë bërë bujë dhe madje nga gazetari i "Wiwiblogs" është konsideruar se ky edicion është "një kaos i vërtetë". Ronela Hajati ishte një tjetër këngëtare që u censurua për fotot provokative, por performanca e saj nuk ishte e vetmja sensuale e këtij edicioni apo dhe në vitet e mëparshme.

Të fundit