Flash News

POLITIKOFF

Rafael Nadal del nga Top 10 për herë të parë që nga viti 2005

Rafael Nadal del nga Top 10 për herë të parë që nga

I madhi i tenisit Rafael Nadal ka dalë nga top 10-shi i ATP-së për herë të parë që nga viti 2005, teksa vazhdon të rifitojë formën e tij fizike. Spanjolli nuk ka luajtur në garë që nga Australian Open dhe u detyrua të anashkalojë Indian Wells javën e kaluar pasi vazhdon të rikuperohet nga një dëmtim i kofshës, që do të thotë se tani ka rënë në numrin 13 të botës. 22 herë kampioni i Grand Slam-it kaloi 912 javë në top 10, një rekord për lojën e meshkujve.

Rafael Nadal del nga Top 10 për herë të parë që nga

Numri 1 aktual i botës, Carlos Alcaraz, ishte vetëm një vjeç kur Nadal u fut për herë të parë në top 10. Megjithatë, qëndrimi i Nadalit jashtë renditjes së lartë mund të jetë jetëshkurtër, me 36-vjeçarin që synon një rikthim në kohë për sezonin në terren. Ai ka postuar disa foto dhe video në rrjetet sociale javët e fundit, duke e treguar atë duke ushtruar në fusha balte. Raporti aktual për tenistët me rekorde botërore janë: Carlos Alcaraz, Novak Gjokoviç, Stefanos Tsitsipas, Casper Ruud, Daniil Medvedev, Felix Auger-Aliassime, Andrey Rublev, Holger Rune, Hubert Hurkacz dhe Taylor Fritz.

Nëse është i aftë, Nadal ka të ngjarë të jetë favorit për French Open që fillon më 28 maj dhe ai do të fokusohet në një rikthim për ngjarjen e ngrohjes në Monte Carlo muajin e ardhshëm. Numri 4 aktual i botës, Casper Ruud tha se nuk do të befasohej nëse Nadal ngre titullin e tij të 15-të në Roland Garros këtë vit, pavarësisht nga të gjitha problemet e tij të lëndimeve.

"E vetmja gjë që ndoshta është në mendjen e tij këto ditë është vetëm të jetë në formë, të jetë i shëndetshëm dhe të jetë gati për Roland Garros."

Lëndimi aktual i Nadalit është i fundit në një listë të gjatë që e ka penguar atë gjatë gjithë karrierës së tij, me problemet e tij fizike vetëm duke u bërë më të shpeshta gjatë dy viteve të fundit. Është një dëshmi e guximit dhe vendosmërisë së tij që ai është ende duke operuar, dhe i frikësuar, në nivelin më të lartë.

Të fundit