Flash News

POLITIKOFF

Rusia zgjat paraburgimin e basketbollistes amerikane

Rusia zgjat paraburgimin e basketbollistes amerikane

Një gjykatë ruse ka zgjatur me një muaj paraburgimin e basketbollistes amerikane Brittany Griner, konfirmuan avokatët e saj këtë pasdite. Griner, dy herë fituese e medaljes së artë olimpike, u arrestua në shkurt në aeroportin Sheremetyevo të Moskës.

Ajo u akuzua se kishte në posedim fishekë avullues të injektuar me kanabis. Rusia tha në atë kohë se krimi i supozuar mund të dënohej nga pesë deri në 10 vjet burg - por SHBA këmbëngul se 31-vjeçarja ishte arrestuar gabimisht.

Një oficer konsullor i ambasadës së SHBA mori pjesë në seancën dëgjimore të së premtes dhe foli me Griner, tha zëdhënësi i departamentit të shtetit Ned Price.

“Oficeri ishte në gjendje të konfirmonte se Brittney Griner është ashtu siç mund të pritej në ato që mund të përshkruhen vetëm si rrethana jashtëzakonisht të vështira”, tha Price.

Vlen të theksohet se ky vendim vjen pasi SHBA vendosi sanksione të ashpra ndaj aseteve ruse dhe atyre që lidhen me Vladimir Putinin pas pushtimit të Ukrainës. Uashingtoni ka ofruar gjithashtu një sasi të konsiderueshme ndihme ushtarake për Ukrainën, duke shkaktuar paralajmërime për pasoja nga Moska.

Arsyeja e ndalimit të zgjatur të Griner mbetet e paqartë.

Të fundit