Flash News

POLITIKOFF

"Sirena e Vogël" arrin 117.5 milionë dollarë

"Sirena e Vogël" arrin 117.5 milionë dollarë

Publiku familjar doli me forcë, duke e çuar “The Little Mermaid” të Disney-t në krye të biletave gjatë fundjavës së Ditës së Përkujtimit. Filmi, një xhirim live-action i filmit të preferuar të animuar të vitit 1988, fitoi 117.5 milionë dollarë gjatë festës katër-ditore. Ajo renditet si debutimi i pestë më i madh në Ditën e Përkujtimit, “Top Gun: Maverick” i vitit të kaluar vendosi një rekord të ri për festën me lançimin e tij prej 160.5 milionë dollarësh. Në një moment gjatë fundjavës, dukej sikur “Sirena e Vogël” mund të hapej edhe në veri prej 120 milionë dollarësh, por shitjet e biletave ranë paksa.

Për Disney-n, popullariteti i filmit është një dëshmi e strategjisë së tij për të gërmuar thellë në kasafortat e tij dhe për të rindezur titujt e animuar si filma aksion të drejtpërdrejtë, diçka që e ka bërë me sukses me filmat si “Aladdin”, “Beauty and the Beast” dhe “The Lion King” Duke pritur në horizont: Ahmir “Questlove” Thompson, regjisori fitues i Oscar-iti “Summer of Soul”, është duke përgatitur një ribërje të “The Aristocats” për Disney.

"Sirena e Vogël" arrin 117.5 milionë dollarë

Nëse dëshiron të ketë një fitim, “Sirena e Vogël”, e cila ka një buxhet prodhimi prej 250 milionë dollarësh, do të duhet të vazhdojë të tërheqë turmat gjatë javëve të ardhshme. Kjo mund të jetë më sfiduese ndërkombëtarisht pasi origjinali i animuar nuk është aq i dashur në shumë vende sa është në SHBA. Deri më tani, filmi ka fituar 68.1 milionë dollarë nga më shumë se 51 tregje, duke përfshirë territore të tilla të mëdha si Franca, Britania e Madhe. , Meksika, Australia, Brazili dhe Koreja e Jugut.

Analistët besojnë se filmi u ndihmua nga vlerësimi i tij PG dhe tërheqja e shumë brezave, njerëzit që e panë origjinalin si fëmijë, po i çojnë fëmijët e tyre në film rreth tre dekada e gjysmë më vonë.

"Është një film i përsosur familjar. Karakteri i Arielit rezonon po aq fuqishëm sot, nëse jo më i fortë, sesa kur u hap filmi origjinal i animuar."

Dy botime të tjera verore përdorën pushimet për të mbushur fitimet e tyre. “Fast X” i Universal fitoi 28.7 milionë dollarë gjatë fundjavës së gjatë. Vazhdimi i ekskluzivitetit afatgjatë të automjeteve ka pasur vështirësi në arkat e brendshme, duke fituar 113.6 milionë dollarë pas dy javësh. Ai ka performuar më mirë jashtë shtetit, ku ka fituar afro 400 milionë dollarë për ta sjellë atë në veri prej 500 milionë dollarësh, duke e bërë atë filmin e tretë me fitimet më të larta të vitit 2023. Franshiza ka kaluar shifrën e 7 miliardë dollarëve në arkat globale për t’u bërë seria e pestë e filmave me fitimet më të larta të të gjitha kohërave.

Të fundit