Flash News

POLITIKOFF

Sinjali i Instagram-it ndihmoi policinë indiane të shpëtojë 20-vjeçarin nga vetëvrasja

Sinjali i Instagram-it ndihmoi policinë indiane të shpëtojë

Një alarm në ‘Instagram’ ka ndihmuar policinë e Uttar Pradesh-it për të kontaktuar dhe shpëtuar jetën e një të riu 20-vjeçar në Greater Noida, i cili dyshohet se kishte planifikuar të vdiste nga vetëvrasja. Policia e Noidës ka punuar në koordinim me homologët e saj në Lucknow për të gjurmuar të rinjtë dhe për të parandaluar ndodhjen e incidentit.

Sinjali i Instagram-it ndihmoi policinë indiane të shpëtojë

I riu që ishte nga fshati Chandrawal i Greater Noida postoi një foto të një laku në Instagramin e tij rreth orës 14:00 të së shtunës me mbishkrimin që lexonte “aaj woh khatam ho jayega” që përkthehet në “sot, ai do të përfundojë”, në anglisht. Vetëm pak minuta më vonë, selia e Lucknow e Policisë së UP-së mori një alarm ‘vetëdëmtimi’ nga Instagrami dhe ndau menjëherë detajet e të riut, përfshirë adresën IP dhe numrin e telefonit të lidhur me llogarinë e tij, me homologët e tyre në Noida.

Sinjali i Instagram-it ndihmoi policinë indiane të shpëtojë

Në mars të vitit 2022, Policia e UP-së kishte nënshkruar një marrëveshje me Metën për të marrë alarme në kohë reale nëse ndonjë postim apo koment në Facebook dhe Instagram tregonte për qëllime vetëvrasëse të përdoruesit. Celula kibernetike në Lucknow gjurmoi vendndodhjen e të rinjve në Dankaur. Pas kësaj, qelia kibernetike në Noida u koordinua me SHO-në e stacionit të policisë Dankaur dhe përgjegjësinë e postës së policisë Shyam Nagar, e cila ishte objekti më i afërt me vendndodhjen e të rinjve. Megjithatë, për të konstatuar vendndodhjen e saktë, një ekip policor ka shkuar në rreth 50 shtëpi në lokalitetin ku është gjurmuar lokacioni. Ndërkohë, Yogendra Kumar, përgjegjëse e postës së policisë, ka tentuar të kontaktojë në telefon me 20-vjeçarin, por telefonatat kanë mbetur pa përgjigje për një kohë të gjatë. Sipas një oficeri, i riu më në fund është përgjigjur pas afro 20 telefonatave.

Sinjali i Instagram-it ndihmoi policinë indiane të shpëtojë

SI e siguroi atë për të gjithë ndihmën e mundshme dhe vazhdoi të fliste me të për ta mbajtur të angazhuar deri në momentin kur ekipi tjetër i policisë arriti në shtëpinë e tij. Pas takimit me të, policët fillimisht u përpoqën ta qetësonin duke i dhënë një gotë ujë. I riu ishte mërzitur sepse ishte përleshur me gruan e tij. Kur ekipi i policisë e ka takuar, 20-vjeçari ka pasur temperaturë dhe ka nisur të qajë. Më pas ai u dërgua në postin e policisë për këshillim. Oficeri tha:

"Kishte një mosmarrëveshje në familje. Në repartin e policisë erdhën edhe vjehërrit e tij dhe u përpoqën ta qetësonin. Ai u kthye pas një seance këshillimi. Ne do ta monitorojmë atë dhe do ta thërrasim këtu nëse kërkohet."

Laxmi Singh, komisionerja i policisë së Noida, tha se ekipi i policisë do të shpërblehej. Singh deklaroi:

"Ekipi i policisë do të shpërblehet për punën e mirë. Rinia duket se po ecën më mirë pas seancës së këshillimit."

Të fundit