Flash News

POLITIKOFF

Thyen të gjitha rekordet e 'box office', filmi “Top Gun: Maverick” arrin vlerën e 1 miliard dollarëve në mbarë botën

Thyen të gjitha rekordet e 'box office', filmi “Top Gun:

“Top Gun: Maverick” ka fituar 30.5 milionë dollarë të tjera në fundjavën e pestë pas publikimit. Kjo e ktheu filmin në vendin e parë për fundjavën, një arritje e jashtëzakonshme në çdo epokë. Kjo vlerë bruto e fundjavës së pestë është fitimi i dytë më i madh i fundjavës së pestë midis “Titanic” me 30 milion dollarë në 1998 dhe “Avatar” me 42 milion dollarë në 2010. Ajo gjithashtu vendos totalin e saj të brendshëm në 521.723 milionë dollarë. Me një total të ri jashtë shtetit edhe pse përsëri është filmi më i mirë jashtë shtetit me një vlerë prej 487 milionë dollarësh, vazhdimi i trashëgimisë prej 170 milionë dollarësh i Tom Cruise tani ka fituar një shumë të madhe në mbarë botën. Po, filmi i drejtuar nga Joseph Kosinski sapo arriti 1 miliard dollarë në total. Kjo është mrekullia numër një.

Thyen të gjitha rekordet e 'box office', filmi “Top Gun:

Filmi tani renditet i 15-ti në listën e të gjitha kohërave midis “Star Wars: The Rise of Skywalker” (515 milionë dollarë në 2019) dhe “Rogue One: A Star Wars Story” (532 milionë dollarë në 2016). Tani është filmi i dytë me fitimet më të mëdha që nga “The Lion King” (543 milionë dollarë). Pasi të kalojë ribërjen e drejtuar nga Jon Favreau, do të jetë filmi i 12-të më i madh i të gjitha kohërave dhe me fitimin më të madh i tillë që nga “Spider-Man: No Way Home” (804 milionë dollarë) dhe “Avengers: Endgame” (858 milionë dollarë). Me një normë prejardhjeje “normale”, do ta përfundojë drejtimin e saj me rreth 585 milionë dollarë vendas pak më poshtë “Incredibles 2” (608 milionë dollarë).

Thyen të gjitha rekordet e 'box office', filmi “Top Gun:

Ka të ngjarë t’i japë edhe një goditje tjetër, ndërsa thjesht nuk kanë mbetur aq shumë filma të mëdhenj pas “Minions: The Rise of Gru” fundjavën e ardhshme, “Thor: Love and Thunder” më 8 korrik dhe “Jordan Peele’s Nope” më 22 korrik të debutojnë.

Thyen të gjitha rekordet e 'box office', filmi “Top Gun:

“Top Gun: Maverick” është fituesi më i madh global dhe fitimi më i madh vendas i vitit 2022, duke u bërë aktori i parë jo-fantazi që kryeson biletat në mbarë botë që nga “Mission: Impossible II” i Tom Cruise në 2000.

Të fundit