Flash News

POLITIKOFF

Vizita e Dua Lipas në Tiranë revolton Besa Kokëdhimën: U prit me lëvdata se ka bërë art jashtë vendit, në Shqipëri do përdorej nga politikanët

Vizita e Dua Lipas në Tiranë revolton Besa Kokëdhimën: U

Këngëtarja Besa Kokëdhima ka reaguar e revoltuar në lidhje me vizitën e Dua Lipës në Shqipëri, më konkretisht me pritjen që iu bë nga kryeministri Edi Rama dhe kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj.

Ajo ka shumë vlerësime për këngëtaren shqipatare me famë botëre, ku thekson dhe se është këngëtarja e preferuar e saj, por revoltën e ka me shtetin shqiptar.

Në një postim në rrjetet sociale, Besa Kokëdhima shkruan se Dua u prit me lëvdata, sepse ka bërë art jashtë vendit të saj, pasi sipas saj, nëse do jetonte këtu në Shqipëri, muzika e saj do quhej jokomerciale dhe do përdorej nga politikanët në prag fushatash.

Këngëtarja thekson se artistët në Shqipëri nuk vlerësohen dhe se yjet e vetëm që spikasin janë politikanët që bëjnë spektakël.

“Dua Lipa eshte nje yll! Por Dua u be edhe ne nje shtet e treg prej verteti. Nuk do kish as pritje me levdata, kortezira e tapete po te kish qene ne Shqiperi, pa te drejta autori, pa prioritarizim e mbeshtetje per artin, ne kushtet mjerane qe e kane katandisur artin dhe artistet Shqiptare. Po te kish qene Dua ne Shqiperi, muziken e saj do e quanin jokomerciale, nga perdorimi i muzikes se saj do perfitonte o te ardhura, do bazohej jetesa e saj artistike mbi evente sporadike ne clubs apo perdorimit nga politikanet ne prag fushatash apo nevoja inagurimesh. Keta habiten shume qe kur ke talent mund te behesh yll, se ne Shqiperi yjet e vetme nga kalon gjithcka jane politikanet. Rockstaret me ekstravagante e shoëmen-et me te spikatur jane politikanet”, shkruan Besa në reagimin e saj.

Siç duket, ky reagim i Besës ka ngjallur debat, aq sa kanë detyruar këngëtaren të bëjë një reagim të dytë për partixhinjtë, siç i quan ajo. Këngëtarja thekson se gjithçka ka shkruar është e vërtetë dhe se nuk do asnjë nderim për veten e saj, por për artistët e tjerë që të kenë mundësinë të jetojnë pa u bërë leckash.

“Për të gjithë partixhinjtë e Shqipërisë ju sqaroj se Dua është artistja ime e preferuar. Arsyeja e vetme pse ju djeg është sepse preken ata që doni dhe gjithçka kam shkruar ju e dini që është e vërtetë. Se mos ngatërrohemi se po flas për vete, nuk dua asnjë nderim. Dua thjesht një kategori të tërë krijuesish e performuesish të kenë mundësinë të jetojnë më punën dhe djersën e tyre pa u bërë lecka e pa u nënçmuar e pa vdekur me një pension qesharak. Klm Dua forever” shkruan Besa në reagimin e dytë.

Vizita e Dua Lipas në Tiranë revolton Besa Kokëdhimën: UVizita e Dua Lipas në Tiranë revolton Besa Kokëdhimën: U

Të fundit