Flash News

Bota

BBC për gruan e parë kryeministre në Itali: Një qeveri e së djathtës ekstreme, do alarmojë pjesën më të madhe të Evropës

BBC për gruan e parë kryeministre në Itali: Një qeveri e

Udhëheqësja e ekstremit të djathtë Giorgia Meloni ka shpallur fitoren në zgjedhjet e Italisë dhe është në rrugën e duhur për t'u bërë kryeministrja e parë femër në vend.

Zonja Meloni pritet gjerësisht të formojë qeverinë më të djathtë të Italisë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Kjo do të alarmojë pjesën më të madhe të Evropës pasi Italia është ekonomia e tretë më e madhe e BE-së.

Megjithatë, duke folur pas votimit, zonja Meloni tha se partia e saj ‘Vëllezërit e Italisë’ do të "qeveriste për të gjithë" dhe nuk do të tradhtonte besimin e njerëzve.

"Italianët kanë dërguar një mesazh të qartë në favor të një qeverie të krahut të djathtë të udhëhequr nga Vëllezërit e Italisë," u tha ajo gazetarëve në Romë, duke mbajtur lart një tabelë ku shkruhej "Faleminderit Itali".

Aleanca e krahut të djathtë e Meloni - e cila përfshin gjithashtu Ligën e ekstremit të djathtë të Matteo Salvinit dhe qendrën e djathtë të ish kryeministrit Silvio Berlusconi, Forza Italia - do të marrë kontrollin e Senatit dhe Dhomës së Deputetëve, me rreth 44% të votave.

Katër vjet më parë, Brothers of Italy fituan pak më shumë se 4% të votave, por këtë herë përfituan nga qëndrimi jashtë qeverisë së unitetit kombëtar që ra në korrik.

Giorgia Meloni duket e sigurt se do të bëhet kryeministre, por presidenti Sergio Mattarella do ta emërojë atë dhe kjo nuk ka gjasa të ndodhë para fundit të tetorit.

Edhe pse ka punuar shumë për të zbutur imazhin e saj, duke theksuar mbështetjen e saj për Ukrainën dhe duke zbehur retorikën anti-BE, ajo drejton një parti të rrënjosur në një lëvizje të pasluftës që u ngrit nga fashistët e diktatorit Benito Musolini.

 Italia është një themeluese e Bashkimit Evropian dhe një anëtar i NATO-s, dhe retorika e zonjës Meloni për BE-në e vendos atë pranë liderit nacionalist të Hungarisë, Viktor Orban.

Aleatët e saj të dy kanë pasur lidhje të ngushta me Rusinë. Berlusconi, 85 vjeç, pretendoi javën e kaluar se Vladimir Putin ishte shtyrë për të pushtuar Ukrainën, ndërsa Salvini ka vënë në pikëpyetje sanksionet perëndimore ndaj Moskës.

Zonja Meloni dëshiron të rishikojë reformat italiane të rënë dakord me BE-në në këmbim të pothuajse 200 miliardë euro (178 miliardë £) grante dhe kredi për rimëkëmbjen pas Covid-it, duke argumentuar se kriza e energjisë ka ndryshuar situatën. BBC

 

Të fundit