Flash News

Rajoni

Bie qeveria në Sofje, Kryeministri ia hedh fajin ambasadores ruse në Bullgari

Bie qeveria në Sofje, Kryeministri ia hedh fajin ambasadores ruse në

Partitë opozitare GERB, MRF, "Vazrazhdane" dhe ITN arritën të rrëzojnë qeverinë e Kiril Petkovit me anë të një mocioni mosbesimi. Kundër kabinetit Petkov votuan 123 deputetë, pro 116 dhe asnjë nga të pranishmit nuk abstenoi, njoftojnë mediat bullgare.

“Ishte nder për mua të drejtoja një qeveri që u rrëzua nga Delyan Peevski, Bojko Borisov, Slavi Trifonov dhe Eleonora Mitrofanova”, tha Kiril Petkov pas votimit. Ai iu referua kështu ambasadores ruse në Sofje, Mitrofanova, duke lënë të kuptohet se ka pasur një infiltrim të Moskës në përpjekjet për ta rrëzuar.

I arsimuar në Amerikë, Petkov ishte një kryeministër pro perëndimor dhe të paktën në dy raste u përplas me Moskën. Sipas Financial Times ai shkarkoi një ministër të tij sepse përdori termin ‘operacion special’ në vend të ‘luftë’, dhe gjithashtu refuzoi të paguante në rubla, monedhën ruse, sipas kërkesës së Kremlinit për naftën që vinte nga Rusia.

Të fundit