Rajoni

Bien dakord Zaev dhe lideri i VMRO-DPMNE, shtyhet regjistrimi i popullsisësë së Maqedonisë së Veriut

Bien dakord Zaev dhe lideri i VMRO-DPMNE, shtyhet regjistrimi i

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev bien dakord  që procesi i regjistrimit të popullsisë të shtyhet për në shtator, raportojnë mediat maqedonase.

Shtyrja e censusit për në shtator erdhi pas marrëveshjes mes Zaev dhe Mickoskit, me kërkesë të këtij të fundit.

“Takimi i sotëm është pozitiv dhe i suksesshëm. Kemi lënë hapësirë edhe për takime tjera”, tha mes tjerash Hristijan Mickoski.

Sipas marrëveshjes, regjistrimi në terren pritet të realizohet nga 5 deri në 30 shtator, ndërsa aplikacioni për regjistrimin e diasporës mbetet aktiv deri atëherë.  

 

 

Të fundit