Flash News

Rajoni

Borrell telefonon Blinken para takimit Kurti-Vuçiç në Ohër: Është kohë e duhur për hapa përpara

Borrell telefonon Blinken para takimit Kurti-Vuçiç në

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borell, ka zhvilluar një bisedë telefonike me Sekretarin e Shtetit, Antony Blinken, lidhur me takimin e nesërm në Ohër, mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiç.

Me anë të një postimi në Twitter, Borrell ka thënë se e ka informuar Blinken për raundin e ri të bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë në kuadër të dialogut të Brukselit.

“E informova Sekretarin e shtetit Antony Blinken për takimin e ardhshëm të dialogut Beograd-Prishtinë në Ohër. Vlerësova mbështetjen e SHBA-së për dialogun e lehtësuar nga BE-ja”, ka shkruar Borrell.

Kujtojmë se sot në një konferencë për mediat, pas takimit me presidentin e Maqedonisë së Veriut, Stevan Pendarovski, Borrell ka thënthaë se takimi i Ohrit është i rëndësishëm dhe mundësi që nuk duhet humbur.

Sipas agjendës së publikuar nga BE-ja, takimet e para të ndara bilaterale do të nisin në orën 10:30. Që do të thotë, Kurti dhe Vuçiç do të takohen veçmas me përfaqësuesit e BE-së dhe të SHBA-së, para takimit të përbashkët trilateral me BE-në.

 

 

 

Të fundit