Flash News

Rajoni

Giorgia Meloni betohet si kryeministrja e parë grua në Itali bashkë me 24 ministrat e kabinetit të ri

Giorgia Meloni betohet si kryeministrja e parë grua në Itali

Për herë të parë Italia ka në krye të qeverisë një grua dhe njëkohësisht një ekstremiste të djathtë.

Giorgia Meloni u betua si kryeministrja e parë grua e Italisë këtë të shtunë.

Meloni u betua para presidentin në një ceremoni në Pallatin Quirinale në Romë.

Ajo kryeson një aleancë të partive të ekstremit të djathtë dhe të qendrës së djathtë, mes tyre shefin e saj "Vëllezërit e Italisë", dhe do të formojë qeverinë më të djathtë që Italia ka parë në dekada.

Ajo fitoi zgjedhjet në një fushatë të ndërtuar rreth një premtimi për të bllokuar anijet e emigrantëve dhe mbështetje për "vlerat familjare" tradicionale dhe temat anti-LGBTQ.

Qeveria e re përbëhet nga një koalicion me dy liderë të tjerë të krahut të djathtë. Njëri është Matteo Salvini, një ish-ministër i brendshëm.

Tjetri është Silvio Berlusconi, ish-kryeministri italian i qendrës së djathtë që mbahet mend gjerësisht për skandalet e tij seksuale me vajzat e reja. Të dy burrat kanë shprehur publikisht admirim për presidentin rus Vladimir Putin, gjë që ka ngritur pikëpyetje se cila do të jetë qasja e koalicionit ndaj Rusisë.

Dhe vetëm këtë javë – ditë përpara se të fillonin konsultimet për formimin e qeverisë – qarkulloi një audio e regjistruar fshehurazi, në të cilën Berlusconi mburrej se kishte rivendosur marrëdhëniet me liderin rus.

24 ministrat e Melonit – gjashtë prej tyre gra – u betuan përkrah saj të shtunën. Të dielën do të kryhet dorëzimi i detyrës nga kryeministri, Mario Dragji tek Giorgia Meloni.

 

Të fundit