Flash News

Rajoni

Greqia synon të heqë masat anti-Covid, kur mund të nisë sezoni turistik

Greqia synon të heqë masat anti-Covid, kur mund të nisë
Foto ilustruese

Greqia ka në plan të heqë kufizimet anti-Covid në sektorin e shitjes me pakicë dhe të hapë shkollat përpara fundit të marsit dhe të fillojë të rihapë sektorin e turizmit në maj, tha një zëdhënëse e qeverisë, raporton Reuters.

“Kemi ende ditë të vështira përpara”, tha ajo. Vendimi varet nga të dhënat epidemiologjike, u tha gazetarëve Aristotelia Peloni.

Në periudhën afatmesme, ndërsa përparojnë vaksinimet, qeveria ka në plan të të rifillojë turizmin, i cili përbën rreth një të pestën e prodhimit ekonomik të Greqisë dhe punëson një në pesë persona.

Të fundit