Flash News

Rajoni

Tërmeti i fuqishëm në Greqi, shënohet viktima e parë

Tërmeti i fuqishëm në Greqi, shënohet viktima e parë

Tërmeti i fortë që pak ditë më parë tronditi Greqinë, me epiqendër pranë qytetit të Larisa, ka shkaktuar viktimën e parë.

Mediat greke raportojnë se nga lëkundjet e tërmetit 5.9 të shkallës Rihter ka humbur jetën një 83-vjeçar. Viktima i identifikuar si Christos Gekas, 83-vjeçari u dërguar në spital, por si pasojë e plagëve të marra ka ndërruar jetë. Ai jetonte bashkë me gruan e tij në Mesochori, në fshatin malor të Elassona dhe shtëpia e tyre u shkatërrua.

Po ashtu, mediat greke shkruajnë se tërmeti ka shkaktuar dëme të shumta materiale, ndërsa banorët nga paniku kanë dalë nga shtëpitë dhe disa kanë zgjedhur që të kalojnë natën në çadra.

Të fundit