Flash News

Rajoni

Mes kritikave, ministri serb mbron marrëveshjen me Rusinë

Mes kritikave, ministri serb mbron marrëveshjen me Rusinë

Ministri i Jashtëm i Serbisë të dielën u përpoq të mbrojë marrëveshjen me Rusinë pasi shteti ballkanik që po kërkon anëtarësimin në Bashkimin Evropian u përball me kritika për nënshkrimin e saj.

Nikola Selakoviç nënshkroi marrëveshjen të premten së bashku me ministrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov në margjinat e takimit të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, ku shumica e delegacioneve perëndimore iu shmangën kryediplomatit rus lidhur me pushtimin e vendit në Ukrainë.

Selakoviç tha në një konferencë shtypi të dielën se marrëveshja është "teknike" dhe ka të bëjë me lidhjet dypalëshe, por jo çështjet e sigurisë, raporton Associated Press. Serbia ka nënshkruar dokumente të ngjashme me Rusinë që nga viti 1996, këmbënguli Selakoviç.

“Qeveria mund ta kishte refuzuar një plan të tillë, por nuk ka asgjë të diskutueshme në të,” shtoi ai. “Po kritikohet nga ata që nuk e kanë parë.”

Plani i konsultimit i mbuluar nga marrëveshja pritet të zgjasë për dy vjet, tha në një deklaratë të premten Ministria e Jashtme e Serbisë. Serbia zyrtarisht është kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian, por qeveria ruan marrëdhënie të mira me Rusinë.

Të fundit