Flash News

Rajoni

Moti i keq në Itali, raportohet për të zhdukur pas rrëshqitjes së dherave në ishullin Ischia

Moti i keq në Itali, raportohet për të zhdukur pas

Të paktën tetë persona  janë zhdukur, duke përfshirë një fëmijë të porsalindur, pasi një stuhi e fortë shkaktoi një rrëshqitje dheu në ishullin italian të Ischia.

Ishulli, në Gjirin e Napolit, u përfshi nga reshje intensive shiu gjatë natës, duke shkaktuar rrëshqitje të dheut që goditi fshatin Casamicciola Terme herët të shtunën në mëngjes, duke përmbytur shtëpi dhe duke rrëmbyer disa makina.

Përpara se vdekjet të konfirmoheshin nga zëvendëskryeministri Matteo Salvini, 13 persona u raportuan të zhdukur.

Mes të zhdukurve është një familje me dy fëmijë dhe një çift me një fëmijë të porsalindur, sipas mediave italiane. Një 60-vjeçar është dërguar në spital me plagë të rënda.

Në zonën e prekur është ndërprerë energjia elektrike ndërsa rreth 30 familje kanë mbetur të bllokuara në banesat e tyre në fshatin Lacco Ameno, ku raportohet se janë shembur disa ndërtesa.

"Është një situatë e komplikuar, shtëpitë janë shkëputur nga rrëshqitja e dheut," tha shefi i policisë Tiziano Laganà për La Repubblica.

“Është një tragjedi, numri i personave të zhdukur në Casamicciola është ende i pasigurt,” tha Kryetari i bashkisë së Ischias, Enzo Ferrandino.  

Ischia ka një popullsi prej rreth 20,000 banorësh dhe është e njohur për turistët italianë dhe të huaj.  

 

Të fundit