Rajoni

Politikani italian qëllon për vdekje me armë zjarri emigrantin, Salvini i del në mbrojtje

Politikani italian qëllon për vdekje me armë zjarri emigrantin,

Një anëtar i partisë së djathtë italiane të Lidhjes u vendos në arrest shtëpiak të Mërkurën pasi qëlloi për vdekje një emigrant nga Maroku pas një grindjeje në një lokal.

Massimo Adriatici, një këshilltar i Lidhjes në qytetin verior të Voghera, vrau burrin 39-vjeçar të martën në mbrëmje. Policia e quajti migrantin e vdekur si Youns El Boussetaoui.

Çështja preku një zemërim politik, me udhëheqësin e Lidhjes Matteo Salvini që u hodh në mbrojtje të Adriatici, një ish-polic i cili kishte licencë për armë, ndërsa kundërshtarët pyetën pse ai mbante një armë zjarri në një vend publik.

Ansa shkruan se grindja shpërtheu midis dy burrave në një lokal në Voghera qendrore. Adriatici u citua të thoshte se arma u hap pasi El Boussetaoui e shtyu atë në tokë ndërsa ai po përpiqej të thërriste policinë.

Salvini, një ish-ministër i brendshëm partia e të cilit ka miratuar një platformë anti-migrantë, tha që politikani ishte shumë i respektuar në komunitetin lokal.

"Viktima e një sulmi, ai u përgjigj dhe aksidentalisht hapi një të shtënë," tha Salvini në një video të postuar në mediat sociale, duke thënë se Adriatici me siguri kishte vepruar në vetëmbrojtje, duke theksuar se El Boussetaoui kishte një rekord penal.

Kundërshtarët politikë kritikuan udhëheqësin e Lidhjes për nxitimin e konkluzioneve para se policia të kishte përfunduar hetimet e tyre.

 

Të fundit