Flash News

Rajoni

Pse vendet e varfra në kufij të BE-së nuk kanë marrë ende vaksinat e para të Covid-19, si komentohet Shqipëria

Pse vendet e varfra në kufij të BE-së nuk kanë marrë

Më shumë se një muaj pasi Bashkimi Evropian nisi fushatën e vaksinimit kundër Covid-19 dhe mes akuzave për një proces të ngadaltë, disa nga vendet e varfra në skajet e bllokut, ende nuk kanë marrë asnjë dozë vaksine.

Ukraina, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova dhe Republika e Maqedonisë së Veriut janë ndër vendet ende me duar të zbrazëta.

Disa po mbështeten në skemën COVAX, e cila synon të sigurojë vendet e varfra. Nisma - e organizuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, Gavi dhe Koalicioni për Inovacione të Gatishmërisë Epidemike (CEPI) - ende nuk ka dhënë asnjë vaksinë.

BE ka premtuar 870 milion € për COVAX dhe 70 milion € të tjera për të ndihmuar "partnerët e Ballkanit Perëndimor" të sigurojnë doza.

Por, përkundër kësaj, Brukseli ka qenë nën kritika të mëdha për mungesën e perceptuar të ndihmës për vendet fqinje të bllokut.

Shqipëria

Dozat e para të vaksinës , më shumë se 1.000 u morën nga 11 shkurti.

Shqipëria tha se filloi fushatën e saj të vaksinimit në 11 Janar, "falë bujarisë dhe mbështetjes së një vendi të BE".

Tirana ka marrë 1000 doza nga dashamirësi i pazbuluar.

Ai gjithashtu ka marrë dorëzimin e dozave të para nga një kontratë 500,000 doza me Pfizer / BioNTech, megjithëse nuk ka zbuluar sa.

Shqipëria, 2.9 milion banorë, ka kërkuar 1.14 milion doza përmes skemës COVAX por nuk ka marrë akoma ndonjë përmes kësaj rruge.

Qeveria thotë se në skenarin e saj më të mirë do të ketë 70% të popullsisë së saj të imunizuar brenda 14 muajsh, rasti më i keq dy vjet.

Bosnje dhe Hercegovinë

Dozat e vaksinave të marra: 0 (nga 1 shkurti)

Bosnja dhe Hercegovina, 3.3 milion banorë, ende nuk i ka dorëzuar asnjë vaksinë COVID-19, në kontrast të fortë me fqinjin e saj, Serbinë.

Sarajeva thotë se ishte nga të parët që regjistroi skemën COVAX, por që nga 1 shkurti nuk kishte marrë asgjë. Ashtu si Serbia, vendi, i cili aplikoi për anëtarësim në BE në 2016, ka njoftuar se do të urdhërojë direkt nga Kina, Rusia dhe Pfizer.

 Kosova

Dozat e vaksinave të marra: 0 (nga 1 shkurti)

Kosova, nuk ka marrë asnjë vaksinë COVID-19. Por ka arsye që 1.8 milion banorët e saj të jenë shpresëdhënës: dozat e para priten nga mesi i shkurtit.

"Dozat e para të vaksinave anti-COVID do të mbërrijnë në Republikën e Kosovës në mes të Shkurtit dhe ne punojmë shumë shumë," tha ministri i shëndetësisë Armed Zema. "Deri më tani kemi siguruar pajisjet e ftohjes dhe puna është duke u zhvilluar aspektet teknike.

Ne shkruam dhe miratuam strategjinë e imunizimit. Procesi i vaksinimit do të fillojë në përputhje me atë dokument dhe sigurinë e qytetarëve. Ne mbështetemi jo vetëm tek vetja, por edhe tek vendet e rajonit dhe vendet evropiane ”.

Kosova u regjistrua në skemën COVAX në dhjetor dhe pritet të sigurojë doza të mjaftueshme për të vaksinuar 20% të popullsisë së saj.

Edi Rama, kryeministri i Shqipërisë fqinje, tregoi se ai do t'i jepte "një numër simbolik vaksinash" Kosovës për personelin mjekësor të vijës së parë.

Rama, i cili ka qenë shumë kritik ndaj shpërndarjes së vaksinave të BE, tha se Kosova dhe Shqipëria "janë një në gëzim dhe telashe".

Republika e Maqedonisë së Veriut

Dozat e vaksinave të marra: 0 (nga 1 shkurti)

Maqedonia e Veriut nuk ka marrë asnjë vaksinë përmes skemës COVAX. Në vend të kësaj, duhet të mbështetet te fqinji i saj, Serbia, e cila është zotuar ti ofrojë 8,000 doza nga stoku i saj.

Venko Filipce, ministri i shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, i tha Euronews se qeveria është në "kontakt të vazhdueshëm me Ambasadën Kineze tani dhe po përpiqen të blejnë vaksina nga Kina".

Maqedonia e Veriut, një vend me dy milionë banorë, ka regjistruar më shumë se 2,800 viktima të COVID-19 dhe shkalla e vdekjes së saj për frymë të popullsisë është ndër më të lartat në botë.

Serbia

Dozat e vaksinave të marra: 1.19 milion (nga 1 shkurti)

Serbia, një vend me rreth shtatë milion njerëz, ka një nga nivelet më të larta të vaksinimit për frymë në Evropë. Por kjo nuk ka ndikuar në pjesëmarrjen e Beogradit në skemën COVAX, e cila ende nuk ka dhënë asnjë vaksinë. Në vend të kësaj, Serbia ka blerë një milion doza kineze të Sinofarm, 60,000 të vaksinës Sputnik V të Rusisë dhe më direkt nga Pfizer / BioNTech.

Ai pret të marrë 1.3 milion doza të tjera në shkurt, përfshirë 100,000 nga Pfizer / BioNTech dhe 250,000 doza Sputnik V. Burimi i miliona dozave shtesë nuk është konfirmuar zyrtarisht por pritet të jetë Sinofarm i Kinës.

Negociatat, të lehtësuara nga Polonia, për të marrë 800,000 doza të vaksinës AstraZeneca janë gjithashtu duke u zhvilluar.

Presidenti Aleksandar Vuçiç u tha gazetarëve se vendi ishte "i pari nga rajoni që pagoi para për programin COVAX" por që ai ende nuk ka marrë ndonjë dozë prej tij.

Serbia ka regjistruar më shumë se 4,000 vdekje nga COVID-19. Ka pasur pretendime për një përqindje më të lartë të vdekjeve në mesin e mjekëve.

Ukrainë

Dozat e vaksinave të marra: 0 (nga 1 shkurti)

Ukraina thotë se do të marrë 117,000 doza të vaksinës Pfizer / BioNTech deri në mes të shkurtit, e cila do të përdoret për të vaksinuar stafin e kujdesit shëndetësor në vijën e frontit të vendit COVID-19. Ato do të vijnë nga skema COVAX.

Vendi, i cili ka një popullsi prej 44 milion banorësh, pret që të marrë deri në 3.7 milion doza të tjera AstraZeneca, gjithashtu përmes COVAX, në gjysmën e parë të vitit.

Duke përdorur vaksinat Sputnik V të Rusisë, është demonstrimi i fundit i mbështetjes së Moskës për republikat e vetëshpallura të Donetsk dhe Luhansk, lufta e të cilave me Kievin ka marrë më shumë se 13,000 jetë që nga 2014.

Kreu i Republikës Donetsk (DNR), Denis Pouchiline, njoftoi ardhjen e një grupi të parë që përmban "disa mijëra" doza të Sputnik V, sipas agjensisë zyrtare të shtypit të autoriteteve separatiste, DAN.

Nga e hëna, kujdestarët, ushtarët dhe punonjësit socialë do të jenë në gjendje të vaksinohen atje, sipas të njëjtit burim.

Ditari politik

Të fundit