Flash News

Rajoni

Serbët pro-rus marshojnë në Beograd duke valëvitur flamurin e Rusisë

Serbët pro-rus marshojnë në Beograd duke valëvitur flamurin

Serbët duke valëvitur flamujt rusë dhe duke mbajtur fotografi të presidentit Vladimir Putin marshuan nëpër Beograd në rrugën drejt ambasadës ruse të premten, në një shfaqje të rrallë të mbështetjes publike për Moskën pas pushtimit të saj në Ukrainë.

Serbia po kryen një akt delikat balancues midis aspiratave të saj evropiane, partneritetit me NATO-n dhe aleancës së saj shekullore fetare, etnike dhe politike me Rusinë.

Për shumë serbë të zakonshëm, kujtimi i bombardimeve të NATO-s ndaj objektivave strategjikë në Serbi për t'i dhënë fund luftërave ballkanike të viteve 1990 është ende shumë i freskët, një veprim që u kundërshtua ashpër nga Rusia në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, i cili përballet me zgjedhjet muajin e ardhshëm, në të cilat duhet të ruajë mbështetjen e qytetarëve me prirje ruse.  Para fillimit të marshimit, rreth 2,000 njerëz u mblodhën pranë ndërtesës së presidencës në Beograd, duke luajtur himnet ruse dhe serbe dhe duke përshëndetur të dy vendet si kombe vëllezër përpara një monumenti të Carit rus Nikolla II, shkruan "Reuters".

Midis tyre ishin anëtarë lokalë të klubit të motoçikletave "Ujqërit e natës" të Rusisë, të njohur për lidhje të ngushta me Putinin dhe me një histori luftimesh në Ukrainë në anën e separatistëve pro-rusë gjatë krizës së Krimesë në vitin 2014 dhe luftës mbi rajonin e Donbass.

Pikëpamjet politike të shumë njerëzve në Serbi janë formuar nga tabloidet e afërta me Vuçiçin, të cilat i kanë bërë jehonë pikëpamjes së Moskës për luftën në Ukrainë, me një me titull "Ukraina sulmoi Rusinë!" në ditën e parë të pushtimit. Rusia i quan veprimet e saj një 'operacion special' i krijuar jo për të pushtuar territore, por për të shkatërruar aftësitë ushtarake të fqinjit të saj dhe për të kapur ata që ajo i konsideron si nacionalistë të rrezikshëm.

Të fundit