Flash News

Rajoni

Serbia “kërcënon” UEFA-n: Dënoni Shqipërinë dhe Kroacinë, ose braktisim Evropianin

Serbia “kërcënon” UEFA-n: Dënoni Shqipërinë

Kombëtarja serbe ka kërcënuar UEFA-n se do të largohet nga kampionati evropian i cili po mbahet në Gjermani, nëse nuk dënon Shqipërinë dhe Kroacinë. Sipas përfaqësuesve serbë, gjatë ndeshjen Kroaci-Shqipëri, tifozët kroatë dhe shqiptarë kanë drejtuar thirrje nacionaliste kundër Serbisë.

Sekretar i përgjithshëm i FSS-së, Jovan Šurbatovic, Sekretar i përgjithshëm i FSS-së, tha se kombëtarja e Serbisë do të largohet nga kampionati evropian nëse nuk ndëshkohen federatat e futbollit shqiptar dhe kroat.

Ai pretendon se në minutën e 59-të të ndeshjes së djeshme mes dy kombëtareve, tifozët kroatë dhe shqiptarë kanë nisur të brohorasin parullat “Vrite, vrit Serbin”.

"FSS do të kërkojë masat më të rrepta nga UEFA, edhe me koston e mos vazhdimit të garës. Kjo është skandaloze dhe ne nuk duam të ndodhë më," tha Šurbatovic për RTS. "Ne duam që tifozët që bërtisnin parulla të papranueshme të ndëshkohen në mënyrë drakonike. Nuk e dimë se çfarë do të thotë saktësisht."

Ai vazhdoi të fliste për ngjarjet e diskutueshme dhe falënderoi Shtëpinë Evropiane të Futbollit për tërheqjen e akreditimit të gazetarit shqiptar Arlind Sadiku që sipas tyre provokoi serbët.

"Ne do t'i bëjmë thirrje UEFA-s për ngjarjet e sotme. Ato nuk kanë të bëjnë fare me sportin dhe futbollin. Ne nuk duam të politizojmë kampionatin", thotë Shurbatovic.

UEFA e gjobiti Serbinë me gjithsej 14500 euro.

"Ne jemi të dënuar, por këto janë raste individuale. Ne ndëshkohemi për shkak të një individi për një fyerje raciste. Nuk jemi ne. Ne nuk duam t'i atribuohet tifozëve tanë. Ne i mirëpresim të gjithë me zemër të hapur dhe kjo është Për çfarë jemi të njohur, apeloj që kundër Sllovenisë dhe Danimarkës, le të jemi zotërinj”, shpjegon Shurbatovic.

Të fundit