Flash News

Rajoni

Serbia ndryshon kurs? Daçiç flet për sanksione të mundshme ndaj Rusisë

Serbia ndryshon kurs? Daçiç flet për sanksione të

Ministri i Jashtëm Ivica Daçiç la të kuptohet për herë të parë se Beogradi mund të ndryshojë kursin dhe të vendosë sanksione ndaj Rusisë, një nga kërkesat kryesore të BE-së që Serbia të përparojë në bisedimet e anëtarësimit në BE.

Në një intervistë për EURACTIV, Daçiç, një veteran me më shumë se 30 vjet në politikën e nivelit të lartë, tha se Serbia, një kandidate në BE që nga viti 2012, u udhëhoq kryesisht nga vlerësimi i asaj që është në interesin e saj më të mirë.

“Ne dënojmë shkeljen e integritetit territorial të Ukrainës dhe kështu votuam në organet ndërkombëtare. Nëse ne do të vendosim sanksione ndaj Rusisë është një çështje tjetër. Nuk është çështje kohe apo afatesh, është një çështje që ka të bëjë me interesat tona politike dhe ekonomike”, tha ai.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç e ka kundërshtuar ashpër sanksionimin e Moskës për ofensivën e saj në Ukrainë, duke theksuar shpesh se Serbia importon të gjithë naftën dhe gazin e saj nga Rusia, por është vënë nën presion në rritje nga Perëndimi për të ndryshuar qëndrimin e tij.

Në tetor, ai zbuloi një plan prej 12 miliardë eurosh për investime në infrastrukturën e energjisë gjatë gjashtë viteve për të diversifikuar dhe siguruar furnizimin me energji.

Daçiç tha se që nga aneksimi i Krimesë nga Rusia në vitin 2014 e deri më tani, Serbia nuk iu bashkua sanksioneve perëndimore “sepse ne vlerësuam se nuk do të ishte në interesin tonë”.

“Nëse diçka ndryshon në dëm të interesave të Serbisë, atëherë vendimi ynë do të përshtatet në përputhje me rrethanat, sepse ne do të vlerësojmë në çdo moment se cili është vendimi më i mirë për ekonominë tonë, për pozitën tonë në botë dhe për qytetarët e Serbisë”, shtoi ai.

Në një tjetër shenjë se narrativa për Rusinë, e parë si aleati tradicional i Serbisë, mund të jetë duke u zhvendosur, ishte edhe deklarata e fundit e kryeministres Ana Brnabić, e cila ndryshe nga herët e kaluara, vlerësoi gjithashtu BE-në si investitorin dhe donatorin më të madh në Serbi.

 

Të fundit