Flash News

Rajoni

“Shuhen” shpresat”/ Bullgaria nuk bën pas, Petkov: Nuk hiqet vetoja në këtë Samit

“Shuhen” shpresat”/ Bullgaria nuk bën pas, Petkov: Nuk

“Shuhen” shpresat për çeljen e negociatave. Kryeministri bullgar në largim Kiril Petkov tha se nuk kishte asnjë shans që Bullgaria të hiqte veton ndaj Maqedonisë së Veriut gjatë Samitit të BE-së.

Rënia e qeverisë së tij mban në fuqi veton ndaj MV.  

Ai theksoi se opozita bullgare përdori çështjen maqedonase për të shantazhuar kabinetin e tij sa herë që kishin frikë se do të zbulohej korrupsioni që nga koha e tyre në detyrë.

Duke folur me gazetarët në pragun e samitit të Ballkanit Perëndimor, Petkov shpjegoi se parlamenti bullgar duhej të nxirrte dritën jeshile për heqjen e vetos dhe vetëm atëherë ai do të bënte lëvizjen e tij që duhet të jetë e qëndrueshme me kalimin e kohës, pavarësisht se kush qeveris.

“Kjo është ajo që do t'u them liderëve të BE-së”, tha ai.

Ai theksoi se opozita bullgare përdori çështjen maqedonase për të shantazhuar kabinetin e tij sa herë që kishin frikë se do të zbulohej korrupsioni që nga koha e tyre në detyrë.

"Ka një popull të tillë", një partner në koalicionin katërpalësh të Petkov, mosmarrëveshje të mbetura, zyrtarisht në lidhje me buxhetin e shtetit dhe trajtimin e kryeministrit për çështjen e Maqedonisë së Veriut.

Petkov u akuzua se bëri hapje në Shkup pas shpinës së parlamentit bullgar, i cili këmbëngul që të zbatohen disa kushte përpara se të hiqet vetoja.

Pa mbështetjen e "Ka një popull të tillë", Petkov humbi votën e mosbesimit, për kënaqësinë e paraardhësit të tij Bojko Borisov, i cili shpreson të kthehet në pushtet pas zgjedhjeve të parakohshme.

Burimi: Euroactiv

 

Të fundit