Flash News

Rajoni

Tensionet në veri të Kosovës, Vuçiç: Do thërras serbët pas takimit me Lajçakun dhe Esobarin

Tensionet në veri të Kosovës, Vuçiç: Do

Situata në veri të Kosovës mbetet ende e tensionuar. 

Në një intervistë për televizionin ‘Prva’ të Serbisë, presidenti serb Aleksandër Vuçiç, tha se e di se cila është zgjidhja për përshkallëzimin e marrëdhënieve me Kosovën dhe se po pret të dëgjojë propozimet e zyrtarëve perëndimorë që do shkojnë në Beograd.

"Vetëm nga e hëna, kur të dëgjoj [Mirosllav] Lajçakun dhe [Gabriel] Escobarin, atëherë do t'i thërras serbët nga Kosova për t'u konsultuar. Nuk e di se çfarë ka gjetur dikush si rrugëdalje", tha Vuçiç.

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, dhe i dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, javën e ardhshme do të vizitojnë Prishtinën dhe Beogradin.

Të fundit