Rajoni

Zyrtari serb akuzon: Ndërkombëtarët bashkëpunuan me Kurtin për pushtimin e veriut

Zyrtari serb akuzon: Ndërkombëtarët bashkëpunuan me Kurtin

Kreu i të ashtuquajturës Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, ka folur sot pasdite për tensionet e djeshme në veri të Kosovës. Ai është shprehur se përfaqësuesit e shteteve ndërkombëtare duhet që në vend të “Tweet”-eve dhe reagimeve të ashpra të shpjegojnë “popullit serb se pse KFOR-i nuk i mbrojti ata”.

Petkoviç tha se pas incidenteve që ndodhën, ndërkombëtarët duhet të ndërmarrin hapa konkretë që “Kurti të heqë pushtuesit e tij nga veriu i Kosovës”. Në fund ka akuzuar faktorin ndërkombëtar se është “bashkëpunëtor i Kurtit” në atë që e ka cilësuar “okupim i veriut”.

“Këto garanci i kam marrë personalisht, gjatë aktiviteteve të panumërta diplomatike që kemi pasur gjatë ditës së djeshme, prandaj është në dorën e përfaqësuesve të bashkësisë ndërkombëtare, që në vend të tweeteve dhe njoftimeve të ashpra, fillimisht t'i shpjegojnë popullit serb se pse KFOR-i nuk e bëri këtë."

"T'i mbrojë ata dhe më pas të ndërmerren masa dhe hapa konkretë që Kurti t'i tërheqë pushtuesit e tij nga veriu i Kosovës pa përmendur që misioni, detyra dhe detyrimi i tyre sipas të gjitha dokumenteve dhe postulateve të vlefshme të së drejtës ndërkombëtare, nga Rezoluta 1244 deri në Marrëveshja e Brukselit, është për të parandaluar tërbimin e forcave speciale të Kurtit, depërtimin e tij në veri të Kosovës dhe për të ruajtur paqen dhe sigurinë. Ata dështuan në atë test dje.”, tha Petkoviç.

Të fundit