KRYESORE

Situata pandemike në vend, humbin jetën 5 pacientë dhe regjistrohen 153 rste të reja me COVID

Situata pandemike në vend, humbin jetën 5 pacientë dhe

Ministria e Shëndetësisë ka informuar rreth situatës pandemike në vend, ku gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë pesë pacientë dhe kanë rezultuar pozitivë 153 persona.

E kanë humbur betejën me COVID19 një 57 vjeçare nga Kruja, një 60 vjeçar nga Bulqiza, një 62 vjeçar nga Lezha, një 67 vjeçar nga Tirana një 82 vjeçar nga Elbasani.

Gjithashtu janë kryer në 24 orët e fundit 836 testime.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 178 pacientë, 13 në terapi intensive, nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Sipas MSH, rastet e reja të infektimit janë: 57 raste në Tiranë, 15 në Lezhë, nga 11 raste në Krujë, Fier, Pogradec, 8 në Vlorë, 6 në Korçë, nga 4 raste në Lushnje, Mat, Gramsh, Patos, nga 3 raste në Mallakastër, Librazhd, nga 2 raste në Berat, Divjakë, Maliq, nga 1 rast në Durrës, Elbasan, Tepelenë, Malësi e Madhe, Peqin, Memaliaj.

Testime totale 78886

Raste pozitive 12226

Raste të shëruara 6888

Raste Aktive 4980

Humbje jete 358 (Qarku Tiranë 170, Durrës 46, Shkodër 39, Elbasan 23, Fier 18, Korçë 16, Lezhë 15, Kukës 10, Dibër 8, Vlorë 7, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2444

Durrës 559

Shkodër 373

Lezhë 295

Elbasan 274

Korçë 237

Fier 222

Vlorë 189

Kukës 143

Berat 106

Gjirokastër 69

Dibër 69

Ditari politik

Të fundit