Flash News

KRYESORE

Tryeza e Reformës Zgjedhore mbyllet pa konsensus/ Bylykbashi: Ishim gati, PS nuk heq dorë; Vasili: Presim t'i dal Ramës gjumi parizien

Tryeza e Reformës Zgjedhore mbyllet pa konsensus/ Bylykbashi: Ishim gati,

Ka përfunduar pa asnjë rezultat mbledhja e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Pas 4 orësh diskutime, palët nuk kanë arritur dot të bien dakord për asnjë nga çështjet për të cilat kishin mosmarrëveshje duke tejkaluar kështu edhe afatin të cilin kishin vendosur.

Për përfaqësuesin e demokratëve në tryezë, Oerd Bylykbashi, konsensusi sot nuk u arrit pasi mazhoranca nuk ishte gati të hiqte dorë nga priviligjet. Ndërsa ka falenderuar ndërkombëtarët për kontributin e dhënë, Bylykbashi shprehet se KQZ nuk mund të jetë pronë e PS.

Ofruam konsensus për çështjet e rëndësishme. PS nuk ishte gati. Opozita nuk heq dorë nga garancitë për votën e qytetarëve shqiptarë dhe për një process zgjedhor që krijon legjitimitet për të gjithë aktorë,t. Do të vijojmë punën për konsensusin dhe presim nga PS të jetë gati

PS do të mbajë privilegjet dhe të kapë komisionet apo KQZ. Boshllëqet që ata duan të lënë janë të mëdha.

Falenderoj kontributin të partnerëve ndërkombëtare në përpjekjet për të gjetur kompromis, kemi bërë koncesionet tona por PS nuk hiqte dorë nga privilegjet e qeverisë mbi procesin zgjedhor, pikërisht e keni parë edhe vjet”, tha Bylykbashi.

Ndërkaq, për përfaqësuesin e LSI, Petrit Vasilin, identifikimi biometrik është çështja esenciale dhe se opozita nuk është e gatshme të heq dorë nga kjo pikë.

Nuk është çështje pazaresh. Bëhet fjalë për votën. Identifikimi biometric është esenciale. Kjo do të thoshte rritje të garancive dhe jo rënie të garancive minimale, të dominuar nga votimet moniste të 30 qershorit kur gjithçka numërohej vetë. Pra të ketë një numërim, votim, nxjerrje rezultati që e bën të gjithin vetë”, deklaroi Vasili duke shtuar se shkaktari i vetëm i kësaj mosmarrëveshje është Rama, ndërsa PS po pret që atij t’i dalë nga gjumi parizien.

Me sa duket mbledhjet e Këshilli Politik do të vijojnë edhe pas ditës së sotme, 31 Maji. Mbledhja e radhës do të jetë pikërisht nesër.

Të fundit