‘U dorëhoq verbalisht’, Rudina Hajdari jep versionin e saj dhe sqaron debatin me 3 deputetët brenda grupit: I thashë më lini një javë kohë

Deputetja Rudina Hajdari ka dalë sot në një konferencë para gazetarëve, duke dhënë versionin e saj sa i takon nismës së deputetëve të grupit parlamentar demokrat për ta shkarkuar si kryetare.

Ndërsa Korab Lita, i cili u vetëshpall si kreu i ri i këtij grupi tha dje se Rudina Hajdari dha dorëheqjen verbalisht gjatë mbledhjes së tyre të fundit dhe më pas deputetët firmosën largimin e saj, sot deputetja hedh poshtë këtë pretendim. Ajo fajëson tre deputetë të grupit për këtë situatë, që sipas saj po ndikohen nga jashtë dhe se prej saj po përfiton kryeministri Rama dhe kreu i PD, Basha.

“Dokumenti për largimin tim nuk është në përputhje me rregulloren e Kuvendit. Është histori që ndihmon Ramën dhe Bashën, pasi shmang vëmendjen nga një situatë e rëndësishme sic është hapja e negociatave. Ky eshte një incident që vjen nga disa persona e që kanë qëllim të sabotojnë reforma zgjedhore.

Ata janë Korab Lita, Alban Zeneli dhe Arben Elezi, që i bëjnë presion opozitës. Është tentativë që po ndodh nga jashtë.

Kjo na shërben për tu forcuar edhe më shumë. Kemi qëllimin e ndryshimin e sistemit. Dihet se kush i druhet listave të hapura, do dalin sipër ata që e meritojnë dhe jo servilët të krerëve të partive nga pas”, tha Hajdari.

E pyetur nga gazetarët lidhur me pretendimin e Litës një ditë më parë, ajo dha versionin e saj për mbledhjen e grupit më 10 tetor.

“Ajo mbledhje ishte organizuar për arsye tjetër, ishte diskutim për reformën zgjedhore dhe ndryshimin e sistemit. Pastaj thamë të ndajmë grupet e punës për komisionet e reformës zgjedhore. Por, ishin tre personat që gjatë asaj mbledhje ngritën këtë cështje. Meqë doja ta trajtoja në mënyrë demokratike kërkesën për largimin tim, u thashë më lini një javë kohë. Por pretenduesi  e bëri akt të kryer që dhashë dorëheqjen. Toleranca vazhdohet e keqpërdoret. Ishte ky plan i paramenduar që e shyy Litën ta bëjë të nesërmen fakt të kryer.

U thashë le ta mendojmë, të kthjellohemi se jemi prag celjes së negociatave të mendojmë se cfarë po ndodh”, tha Hajdari.

Ndërkohë, pasi dorëzuan peticionin për largimin e saj si kryetare grupi, dy prej deputetëve firmëtarë janë tërhequr, Halit Valteri dhe një ditë më vonë Fatjona Dhimitri.