KRYESORE

Yuri Kim: Ruçi e Meta duhet të punojnë urgjentisht për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese brenda 2020-ës

Yuri Kim: Ruçi e Meta duhet të punojnë urgjentisht për

Ambasadorja e ShBA-së në Tiranë, Yuri Kim, i ka bërë thirrje Presidentit të Republikës Ilir Meta dhe Kryetarit të Kuvendit Gramoz të punojnë urgjentisht me organet përkatëse për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese.

Në një postim në Twitter, diplomatja amerikane shkruan se është dakord me Komisionin e Venecias që Ruçi e Meta të punojnë bashkë dhe Gjykata Kushtetuese të jetë funksionale brenda vitit 2020.

“Falenderoj Metën e Ruçin për iniciativën për Gjykatën Kushtetuese. Ruçi e Meta duhet të punojnë urgjentisht me organet përkatëse për ta bërë këtë gjykatë funksionale para fundit të vitit 2020. Jam dakord me’ Venecian’ që Ruçi e Meta të punojnë bashkë”, shkruan ambasadorja.

Ditari politik

Të fundit