Flash News

Bota

Akuza për ryshfet, senatori amerikan dorëhiqet përkohësisht nga detyra

Akuza për ryshfet, senatori amerikan dorëhiqet përkohësisht

Senatori veteran amerikan Robert Menendez ka dhënë dorëheqjen përkohësisht si kreu i komitetit të fuqishëm të marrëdhënieve me jashtë të dhomës, pasi ai lufton akuzat për ryshfet.

Prokurorët e Departamentit të Drejtësisë pretendojnë se Menendez dhe gruaja e tij kanë pranuar qindra mijëra dollarë në këmbim të ndihmës për qeverinë e Egjiptit.

Senatori ka refuzuar thirrjet e kolegëve demokratë për të dhënë dorëheqjen nga posti i tij.

Udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer tha të premten se Menendez kishte vendosur të largohej si kryetar i komitetit me ndikim "derisa çështja të zgjidhej".

Të fundit