Flash News

Bota

Dasma kthehet në tragjedi, mbi 100 të vdekur në Irak, shkak ndezja e fishekzjarreve

Dasma kthehet në tragjedi, mbi 100 të vdekur në Irak, shkak

Një zjarr i furishëm i shkaktuar nga fishekzjarrët ka sjellë tragjedi në një dasmë në Irak, duke vrarë rreth 100 njerëz dhe duke plagosur 150 të tjerë.

Autoritetet paralajmëruan të mërkurën se numri i të vdekurve mund të rritet.

Sipas tyre, materialet e ndërtimit ndikuan në përhapjen e flakëve me shpejtësi. Zjarri ka ndodhur në zonën Hamdaniya të provincës Nineveh të Irakut.

Të mbijetuarit mbërritën në spitalet lokale duke marrë oksigjen. Disa nga të lënduarit janë fëmijë.

Të fundit