Flash News

Bota

Franca dënon sulmin në Kosovë: Nevojë urgjente për të ulur tensionet

Franca dënon sulmin në Kosovë: Nevojë urgjente për

Franca ka dënuar sulmin ndaj Policisë së Kosovës ku mbeti i vrarë Afrim Bunjaku, efektivi në detyrë.

Në një reagim, qeveria franceze thekson nevojën urgjente që Serbia dhe Kosova të veprojnë me përgjegjësi për të ulur tensionet dhe për t'u riangazhuar dialogun.

“Franca dënon ashpër sulmin e papranueshëm ndaj policisë së Kosovës që ndodhi më 24 shtator, duke lënë të vdekur një polic dhe dy të tjerë të plagosur. Franca shpreh ngushëllimet e saj për familjet e viktimave dhe bën thirrje që autorët të dalin sa më shpejt para drejtësisë.

Rëndësia e këtyre ngjarjeve nënvizon nevojën urgjente që Serbia dhe Kosova të veprojnë me përgjegjësi për të ulur tensionet dhe për t'u riangazhuar me mirëbesim në Dialogun e lehtësuar nga BE-ja, i cili është e vetmja mënyrë për të pasur sukses në normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve. dhe t'i lejojë ata të bëjnë përparim drejt BE-së”, thuhet në reagimin e Francës.

Të fundit