Flash News

Bota

Harris: Izraeli duhet të respektojë ligjin ndërkombëtar dhe humanitar

Harris: Izraeli duhet të respektojë ligjin ndërkombëtar dhe

Zëvendëspresidentja e SHBA-së, Kamala Harris, tha se SHBA-ja nuk do të lejonte zhvendosjen e detyruar të palestinezëve.

Gjatë takimit të saj me presidentin egjiptian Abdul Fattah al-Sisi në periferi të samitit të klimës COP28, ajo tha se Izraeli ka të drejtë të mbrohet kundër Hamasit, por duke respektuar ligjin ndërkombëtar dhe humanitar.

Harris tha se Izraeli duhet të bëjë më shumë për të mbrojtur civilët dhe se shumë palestinezë janë vrarë.

"Pra, ne të gjithë duam që ky konflikt të përfundojë sa më shpejt të jetë e mundur dhe të garantojmë sigurinë e Izraelit dhe të garantojmë sigurinë për popullin palestinez. Ne duhet të përshpejtojmë përpjekjet për të ndërtuar një paqe të qëndrueshme", tha ajo.

Të fundit