Flash News

Bota

Atentati ndaj Ficos, reagon kryeministria: Është në rrezik për jetën

 Atentati ndaj Ficos, reagon kryeministria: Është në rrezik

Kryeministri i Sllovakisë Robert Fico ishte në një gjendje të rrezikshme për jetën në spital të mërkurën pasi u qëllua disa herë në një atentat.Të shtënat ndodhën pas një takimi të qeverisë jashtë vendit në Handlova.

Fico fillimisht u transportua në një spital lokal dhe më pas u dërgua me helikopter në një qendër të madhe trauma në Banska Bystrica, rreth 20 milje (30 kilometra) larg.

“Një atentat (tentativë) ndaj kryeministrit Robert Fico u krye sot në mbledhjen jashtë vendit të qeverisë në Handlova Për momentin ai po transportohet me helikopter në Banska Bystrica, sepse do të duhej shumë kohë në Bratislavë për shkak të nevojës së një ndërhyrjeje akute," thuhet në një deklaratë në faqen zyrtare të Ficos në Facebook.

 

Të fundit