Flash News

Bota

Izraeli rifillon sulmin në Gaza pas lëshimit të raketave, raportohet për luftime të ashpra

Izraeli rifillon sulmin në Gaza pas lëshimit të raketave,

Izraeli rifilloi operacionet luftarake kundër Hamasit në Gaza të premten pasi akuzoi grupin militant palestinez për gjuajtje me raketa dhe refuzimin e një marrëveshjeje për lirimin e të gjitha grave të mbajtura si pengje, duke shkelur marrëveshjen e tyre të armëpushimit të përkohshëm.

Pauza shtatë-ditore, e cila filloi më 24 nëntor dhe u zgjat dy herë, kishte lejuar shkëmbimin e dhjetëra pengjeve të mbajtura në Gaza për qindra të burgosur palestinezë dhe lehtësoi hyrjen e ndihmave humanitare në brezin e copëtuar bregdetar.

Një orë përpara se armëpushimi të përfundonte në orën 7 të mëngjesit (05:00 GMT), Izraeli tha se kishte kapur një raketë të lëshuar nga Gaza.

Nuk ka pasur asnjë koment të menjëhershëm nga Hamasi apo marrjen e përgjegjësisë për nisjen.

"Me rifillimin e luftimeve ne theksojmë se Qeveria izraelite është e përkushtuar për arritjen e qëllimeve të luftës - për të liruar pengjet tona, për të eliminuar Hamasin dhe për të siguruar që Gaza nuk do të përbëjë kurrë një kërcënim për banorët e Izraelit," tha në një deklaratë kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu.

Hamasi ishte gjithashtu sfidues.

"Atë që Izraeli nuk e arriti gjatë pesëdhjetë ditëve para armëpushimit, nuk do ta arrijë duke vazhduar agresionin e tij pas armëpushimit," tha Ezzat El Rashq, një anëtar i byrosë politike të Hamasit, në faqen e internetit të grupit.

Mediat palestineze dhe ministria e brendshme e Gazës raportuan për sulme ajrore dhe artilerie izraelite në të gjithë enklavën pas skadimit të armëpushimit, duke përfshirë në Rafah, pranë kufirit me Egjiptin.

Në Khan Younis, në Rripin jugor të Gazës, një dëshmitar i Reuters tha se mund të dëgjonte granatime të forta dhe të shihte tym që ngrihej në lindje të qytetit. Njerëzit po iknin nga zona për në kampet në perëndim të Khan Younis për t'u mbrojtur, shtoi ai.

Al-Jazeera raportoi se një numër njerëzish ishin vrarë dhe plagosur nga sulmet dhe bombardimet izraelite.

Ushtria izraelite konfirmoi se avionët e saj po sulmonin objektivat e Hamasit në Gaza.

Imazhet në mediat sociale treguan shtëllunga të mëdha tymi të errët që ngriheshin mbi kampin e ndërtuar dendur Jabalia në Gaza.

Izraeli është betuar të asgjësojë Hamasin, i cili sundon Gazën, në përgjigje të tërbimit të 7 tetorit nga grupi militant, kur Izraeli thotë se persona të armatosur vranë 1200 njerëz dhe morën 240 pengje.

Izraeli u kundërpërgjigj me bombardime intensive dhe një pushtim tokësor. Autoritetet palestineze shëndetësore që konsiderohen të besueshme nga Kombet e Bashkuara thonë se më shumë se 15,000 banorë të Gazës janë konfirmuar të vrarë.

Të fundit